Po 22 rokoch skončili jazdiť štátne IC vlaky

Tak isto, ako všetci ostatní, aj naši študenti boli zvyknutí voziť sa štátnymi IC vlakmi. Tie však v nedeľu 17. januára tohto roku prestali premávať.

V novembri 2014 prišiel na slovenský trh súkromný prepravca Regiojet so svojimi rýchlovlakmi, čím nastavil zrkadlo zastaraným štátnym. Ponúkali totiž vyšší štandard za rovnakú a často aj nižšiu cenu. Odchod štátnych IC vlakov sa však nerodil ľahko. Pôvodne to mal byť samotný Regiojet, ktorý mal opustiť železnice, no po mediálnej vojne koncom minulého roka sa minister dopravy Ján Počiatek rozhodol, že svoje Intercity vlaky nadobro stiahne. Generálny riaditeľ ZSSK Pavol Gábor označil vlaky za stratové: „Nie sme schopní dostať tieto vlaky do kladných čísiel,“ povedal v decembri minulého roku. Štátne vlaky jazdili na severnej trase z Bratislavy do Košíc 22 rokov. V konkurenčnom boji o cestujúcich však vyhral Regiojet, ktorý tak získal na tejto trase monopol.

S vyššou frekvenciou premávky žltých vlakov logicky narastie komfort cestujúcich. Horšou správou však môže byť, že vzhľadom na pozíciu sólového hráča na trhu nevieme určiť pohyb cien cestovných lístkov. Či k nejakému vývoju cien dôjde, ukáže tak len čas.

Autor: Branislav Račko

Foto: www.slovakrail.skPridaj komentár