Po polovici súťaže majú futbalisti čo vylepšovať

MFK Ružomberok bol pred štartom aktuálneho ročníka futbalovej Fortuna ligy pasovaný do role čierneho koňa súťaže. Úvod jesennej časti ale Liptákom nevyšiel, prvýkrát zvíťazili až vo ôsmom kole v Podbrezovej po výmene na trénerskom poste. Ivana Galáda vystriedal Ladislav Pecko, ktorý do hry oranžových priniesol nový závan, no ich hre stále niečo chýba. V polovici súťaže okupujú nelichotivú 8. priečku so slabými 24 bodmi.

Keď sa však na tím spod Čebraťa pozrieme bližšie, zistíme, že je zložený z kvalitných hráčov. Brankárska dvojica Tofiloski – Senecký je určite minimálne konkurencieschopná. V obrane bratia Maslovci, Ondrek, ktorých doplňujú Boszorád s novicom Daghbashyanom. Obrana na ligovej úrovni priemerná, no ak nahliadneme do ružomberského kádra ďalej, je zrejme najslabším postom. V strede poľa sú totiž mená ako Ďubek, Kotora, Zošák a Lupták. Na svoju šancu po zranení tiež čaká Marek Sapara. V útoku reprezentant Jakubko, ostrieľaný harcovník Masaryk, navrátilec Lačný a dravý Lovás. Pri pohľade na tieto mená by si človek pomyslel, že hovoríme o tíme, ktorý by rád zabojoval o miestenku v európskych pohároch. A ono by aj mal. Lenže niekde sa stala chyba a nie a nie prísť na to, že kde.

Svoj podiel na tom mal zlý štart do súťaže, kedy Ružu viedol Ivan Galád. Sedem zápasov bez výhry v rade však malo za následok zmenu na poste trénera a paradoxne aj prvú výhru pod jeho nástupcom – Ladislavom Peckom. Najväčší podiel na zlej tabuľkovej pozícii však má ale iný faktor. Strelené góly. V 19 zápasoch sa Ružomberčanom podarilo streliť 25 gólov, čo je veľmi málo. Navyše len v piatich zápasoch dali viac ako jeden gól. Ešte raz a pomaly. Jakubko, Masaryk, Lačný a Lovás… Najlepším strelcom celku je celkom pochopiteľne reprezentant Kozákovej družiny, no šesť gólov je aj naňho málo. Lovásove štyri sú ešte celkom v poriadku, no Masarykov osamotený zásah je žalostný. Uvidíme, čo sa udeje v kabíne po zime, no Liptáci sa potrebujú jednoznačne rozstrieľať.

Sklamaní sú zatiaľ najmä fanúšikovia, ktorých však môžu tešiť aspoň posledné dva zápasy, ktoré Ružomberský celok oba vyhral, v oboch dal po tri góly. Je teda badať progres, ktorý by mal pokračovať aj v jarnej časti sezóny. Nádej predstavuje aj Slovnaft cup, v ňom sa zatiaľ na rozdiel od ligy prebíjajú oranžoví suverénne. V štvrťfinále ich čaká (rovnako ako aj v úvodnom jarnom ligovom kole) zápas na pôde Zlatých Moraviec, čo rozhodne nie je nepriechodný súper. Do konca oboch súťaží je ešte zápasov dosť, stať sa môže všeličo.

Zimná príprava MFK Ružomberok odštartuje 7. januára 2016. Hráči sa na úvodnom zraze podrobia testovaniu, potom ich bude čakať kondičné sústredenie v Liptovskom Jáne, herné sústredenie v Turecku a viacero zaujímavých prípravných duelov, ktoré by mali Liptákov pripraviť na ťažkú jar.

 

Branislav Račko

Foto: AutorPridaj komentár