Počas histórie sa neupaľovali iba čarodejnice

 

 

História je plná temných období. Jedným z nich je i obdobie inkvizičných súdov, ktoré sa týkali i Židov. Prebiehali takmer tri storočia a podľa historikov si vyžiadali státisíce obetí.

 

 

Dňa 15. 10. 2013 sa v Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity v Ružomberku uskutočnila prednáška s názvom Rímska inkvizícia a Židia v období zdisciplinovania. Prednáška sa uskutočnila na návrh vedenia Kolégia Katolíckej univerzity. Vypracoval ju a počas necelej hodiny prezentoval odborný asistent katedry histórie Peter Olexák.

 

Prenasledovanie Židov začína už na konci 13. storočia. Pod hrozbou smrti boli vyháňaní zo svojich domovov na Britských ostrovoch, vo Francúzsku, ale aj na Pyrenejskom poloostrove s odvôvodnením, že ohrozujú katolícku vieru. Všetko vyvrcholilo ich umiestňovaním a segregáciou v getách. Podobne sa so Židmi zaobchádzalo i počas druhej svetovej vojny v prvej polovici 20. storočia. ,,I keď sa na prvý pohľad možno zdá, že spomínané inkvizície majú niečo spoločné s vyvražďovaním Židov počas vojny, nie je to pravda.“ Upresnil Peter Olexák.

Inkvizícia sa nevyhla ani územiu dnešného Slovenska, vtedajšieho Uhorska. ,,Na našom území inkvizičné tribunály neboli, avšak kráľovské a mestské tribunály poznali a využívali inkvizičnú prax.“ Ukončil Peter Olexák, absolvent štúdia cirkevných dejín v Ríme na pápežskej univerzite Pontificia universita.

 Pridaj komentár