Pod dánskym pieskom sa ukrýva zabudnutá história II. svetovej vojny

V dánsko – nemeckej koprodukcii vznikol zaujímavý historický príbeh. Režisér Martin Zandvliet si berie na mušku málo známu dánsku históriu a oživuje ju vo svojom filme Pod pieskom.

Za základ mu slúžia prvé májové dni v roku 1945, kedy sú porazení nemeckí vojaci prinútení rozhodnutím Spojencov vyčistiť západné dánske pobrežie od vlastných podzemných mín, ktorých množstvo sa odhadovalo na 1,5 milióna. V praxi však títo vojaci boli mladí chlapci, ktorí nemali žiadne väčšie skúsenosti so zneškodňovaním výbušnín alebo bojom. Tí absolvovali rýchly základný výcvik, avšak nie každý bol úspešný. Straty na životoch boli pri troche nepozornosti úplne bežné. Keďže boli predtým nepriatelia, zaobchádzalo sa tak s nimi aj po vojne.

Vo filme je ústredná skupina 14tich nemeckých chlapcov, ktorých mal na starosti v Dánsku známy vojnový hodnostár so psom. Ako muž, ktorý prežil boje v druhej svetovej vojne, takisto spočiatku týchto chlapcov považoval len za nepriateľov. Zlom v jeho postoji nastal pri nepriamej snahe miestnej farmárky otráviť skupinu chlapcov. Tí, kvôli chýbajúcim dodávkam jedla ukradli z maštale jedlo pre prasatá. Z nepriateľov sa v tej chvíli stávajú muži, vojaci, za ktorých má seržant zodpovednosť a berie ich za svojich. Zabezpečí im aj napriek odpore u svojho vojska dodávky jedla a postupne sa stávajú „jeho chlapcami“. Zaujímajú ho ich minulé životy, súčasné starosti, obavy a vízie do budúcnosti. Po nešťastnej smrti jedného z chlapcov počas zneškodňovania výbušnín prišla namiesto neho posila a seržantov obľúbený pes vbehol na miesto, ktoré malo byť od mín úplne vyčistené. Stupil však na mínu, čo znamenal jeho koniec. Budú chlapci znášať následky?

Aj napriek pomerne často spracovávanej tematike druhej svetovej vojny, sa tento film môže pochváliť zaujímavým výberom málo známej histórie. Dejová línia sa síce dala pomerne ľahko predpokladať, to však filmu neubralo na jeho atraktivite. Režisér zvolil veľmi šikovne minutáž (97 min.) vďaka čomu je dejová línia dynamická a nenachádza sa tam žiadne hluché miesto. Veľkým plusom je aj ľudskosť, ktorú tento film ponúka. Tento skvelý debut Martina Zandvlieta (prod. Nordic film egmont) však bohužiaľ bol zatiaľ uvedený len v dánskych a nemeckých kinách, určite však stojí za to si ho pozrieť a sledovať tohto nádejného režiséra a jeho ďalšie snímky.

autor: Martin Šichta
foto: autorPridaj komentár