Podľa študentov Katolíckej univerzity v Ružomberku referendum splnilo svoj účel len čiastočne

Siedme neúspešné referendum v histórii samostatného Slovenska je za nami. Zrejme málo kto pripúšťal možnosť, že by sa mohlo naplniť 50%-né kvórum, ktoré je potrebné na platnosť referenda. Zvlášť potom, čo sa internetom začala šíriť intenzívna antikampaň, ktorá označovala iniciátorov referenda o rodine za homofóbov či zaostalých konzervatívcov, a považovala tri referendové otázky za nezlučiteľné s ľudskými právami.

S výsledkami referenda vyjadrili spokojnosť predstavitelia oboch táborov. Študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku však majú k tejto téme iné stanovisko. „Boli to zbytočne vyhodené peniaze. Od začiatku som vedel, že referendum bude neplatné, pretože dohnať 50% Slovákov k voľbám je priam nemožné. Ale som rád, že viac ako 90% voličov podporilo tradičnú rodinu.“ vyjadril sa študent Filozofickej fakulty Dušan. Zníženie referendového kvóra v súčasnosti intenzívne presadzuje predstaviteľ OĽaNO Igor Matovič. Je pravdou, že zatiaľ bolo platné len jediné referendum z ôsmych, a to v roku 2003, keď sa rozhodovalo o vstupe do EÚ.

Študentov prekvapilo veľké množstvo blogerov či prispievateľov do diskusií ohľadom referenda. „Od začiatku roka som nečítala na internete nič iné, len blogy k referendu. Na jednej strane je dobré, že ľudia sa zaujímajú o verejné veci, no mrzelo ma, že viacerí z nich na svojich blogoch a diskusiách vyzývali ľudí k neúčasti na referende,“ povedala Michaela z Pedagogickej fakulty. Neúčasť na referende podporili najmä príslušníci strany SaS. Predseda liberálov, v súčasnosti poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík dokonca oslavoval neplatnosť referenda v centrále LGBTI, a neváhal si obliecť tričko s hanlivým nápisom na adresu Aliancie za rodinu, ktorá referendum iniciovala. „Toto by poslanec na medzinárodnej úrovni robiť nemal,“ vyjadrila sa ku gestu predsedu SaS študentka zdravotníckej fakulty Janka, „Nemyslím si, že referendum bolo úplne neúspešné. V Eurovoľbách bola oveľa nižšia účasť a vo voľbách do VÚC bola účasť podobná. Tí, ktorí prišli, vyjadrili jasne svoj názor,“ doplnila Janka.

S výsledkami referenda nebol úplne spokojný ani študent Teologickej fakulty Marek. Nedá sa však povedať, že výsledok ho zaskočil. „V dnešnej dobe sú ľudia otrávení politikou. Médiá nechali vyjadrovať sa k tejto téme hlavne politikov, a to bol jeden z dôvodov, prečo vôbec neprišli voliť. Určite sa nestotožňujem s názorom, že tí, ktorí voliť neprišli sú liberálny a podporujú registrované partnerstvá či povinnú sexuálnu výchovu,“ odmietol tak názor aktivistky  LGBTI Romany Schlesinger, ktorá sa tiež vyjadrila, že výsledok referenda je jasným dôvodom na to, aby sa u nás začali posilňovať práva homosexuálnych menšín.

 

Matúš Bystriansky



Pridaj komentár