Politici KDH priblížili verejnosti knižnú publikáciu Katolík v politike

Ján Figeľ a Ján Hudacký hovorili o politickom dianí na Slovensku. Obaja protagonisti predovšetkým rozprávali o tom, ako sa majú správať katolíci v politike a či vôbec kresťania majú do nej vstúpiť.

Ružomberok. V prednáškovej sále Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku sa konala v pondelok 24. februára diskusia ku knihe Katolík v politike. Stretnutím sprevádzal spoluzakladateľ internetového časopisu Postoy.sk Matúš Demko. Pozvanie na debatu prijali politici z KDH, konkrétne predseda strany Ján Figeľ a podpredseda KDH Ján Hudacký. Na organizácii podujatia sa popri KU podieľala i Nadácia Antona Tunegu.

Podpredseda NR SR Ján Figeľ vidí v podobných besedách pozitíva, pretože mladým patrí na jednej strane budúcnosť, na druhej stále väčší diel zodpovednosti, lebo dostali svojim spôsobom viac ako generácie predtým. ,,Napriek všetkej skepse a zložitým pocitom je dar slobody, demokracie, spoločnej Európy priestorom pre angažovanie sa. Je to dar, na ktorý sa odpovedá zodpovednosťou,“ zhodnotil situáciu Figeľ.

Moderátor besedy Demko po akcii odpovedal na otázku, či v budúcnosti plánuje univerzita usporadúvať podobné debaty s politickými hosťami: ,,V blízkom období nie. Z dlhodobého pohľadu – prečo nie? O politike sa predsa musí debatovať aj v univerzitnom prostredí.“

Svoje dojmy z udalosti prezradil aj študent pedagogickej fakulty Dominik. ,,Dnešná diskusia ma obohatila. Som rád, že v takomto úzkom kruhu odzneli tie základné a podstatné veci, čo sa týka aj z hľadiska filozofie. Bol to prínos a neľutujem, že som sa zúčastnil.“

Kniha Katolík v politike, ktorej autorom je biskup Giampaola Crepaldi, má za úlohu priniesť odpovede na otázky, s ktorými sa dennodenne veriaci politici pasujú. Pomôcť by mala i tým jedincom, ktorí sa do prostredia politiky vstúpiť ešte len chystajú. V publikácii čitateľ môže objaviť aj poznatky a myšlienky, ktoré život ponúka v oblasti ochrany života a rodiny, slobody rodín pri výchove detí, práva na náboženskú slobodu, ale aj na aktuálne témy, akými sú práca alebo boj s chudobou.

Text: Tomáš Kotlárik

Foto: Martin BuznaPridaj komentár