Politický analytik Baránek: Korupcia je na Slovensku všade

Ružomberok, 12. februára – O etike, prieskumoch a manipulácii verejnej mienky prednášal na Katolíckej univerzite šéf agentúry Polis Ján Baránek.

„Každý zverejnený prieskum verejnej mienky je zmanipulovaný,“ upozornil bývalý novinár a uznávaný analytik. Hlavným nedostatkom podľa neho je, že agentúry pre výskum verejnej mienky nikto nekontroluje.

Baránek počas svojej prednášky neobišiel ani problematiku korupcie na Slovensku. Zdôraznil pritom, že skorumpovaní sú nielen politici, ale i ostatní verejní činitelia a novinári. „Slovenskí novinári sú povrchní, nedovzdelaní a skorumpovaní,“ otvorene a kriticky vyhlásil. Zároveň položil otázku: „Je toto národ, ktorý nechce korupciu?“

V diskusii prítomných zaujímalo fungovanie agentúr uskutočňujúcich prieskumy verejnej mienky. Zaznela tiež otázka čo má školstvo urobiť pre to, aby odstránilo korupciu a iné neduhy spoločnosti. Podľa Baránka by najskôr pedagógovia museli byť adekvátne zaplatení.

Prednášku organizovalo Kolégium KU v rámci Programu intelektuálnej formácie. Prednášky sa konajú každý utorok o 16.00 h na rektoráte. Táto sa netradične uskutočnila v priestoroch Filozofickej fakulty pre veľký záujem hlavne zo strany študentov žurnalistiky a politológie.

Foto: Nikola Kokiová/TASRPridaj komentár