Popolcovou stredou začal pôst

Prvé obdobie cez rok strieda po popolcovej strede obdobie pôstu. Počas liturgie v tento deň počúvame z úst kňaza prach si a na prach sa obrátiš.

Ružomberok. Po fašiangoch začína pre kresťanov popolcovou stredou pôst. Obdobie hojnosti a zábavy strieda striedmosť a stíšenie sa. V tomto roku pripadla ,,škaredá“ streda, ako ju kresťania nazývajú na 5.marca.
,,Počas bohoslužieb sú tento deň ľudia značení popolom pochádzajúcim z bahniatok z predchádzajúcich Veľkonočných sviatkov,“ povedal kňaz Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka v Ružomberku Jozef  Žvanda. Ako ďalej uviedol, je to znak toho, že ľudský život je ohraničený a trvá len niekoľko rokov. Je to symbol pokánia a  prehodnotenia svojho života. Počas štyridsať dní trvajúceho pôstu je potrebné nájsť si čas sám pre seba a tráviť ho spoločne s rodinou.

Z pôstneho obdobia vzniklo i adventné. Obe sú čakaním a prípravou na niečo väčšie.
,,Advent je radostnejší ako pôst. Kým prvý je čakanie na narodenie Krista, pôstne obdobie je čakaním na jeho smrť, ktoré vyvrcholí slávením veľkého trojdnia,“ dodal Jozef Žvanda.
Pôstne obdobie vnímajú i študenti KU, ktorí mali možnosť zúčastniť sa troch bohoslužieb a jednej gréckokatolíckej liturgie v Kaplnke svätého Alberta.
,,Pôst pre mňa znamená prípravu na najväčšie kresťanské sviatky. Obdobie odriekania je tá najlepšia príprava na Veľkú noc,“ uviedla študentka žurnalistiky Jana.

História popolcovej stredy siaha až tretieho storočia. V období po popolcovej strede sa už neorganizujú žiadne zábavy a podľa kresťanských tradícií sa má človek pôstom a modlitbami pripraviť na Veľkú noc.Pridaj komentár