Poradenské centrum: Ako sa vyrovnať so stresom

V poradenskom centre KU vedú študentov k efektívnemu zbavovania sa stresu. Účinným môže byť každodenný tréning  pokojného dýchania, ktoré uvoľňuje telo, myseľ a vyrovnáva tlak.

Ružomberok – V druhej polovici októbra sa konala v Poradenskom centre Katolíckej univerzity diskusia na tému stres. Zorganizoval ju psychológ Juraj Holdoš.

„Stres je prirodzená reakcia nášho organizmu na niečo, pred čím máme strach, čo v nás vyvoláva napätie,“ povedal Juraj Holdoš. Reakciu na stres rozdeľujeme do troch fáz, ktorými sú vyvolanie poplachu, odolnosť a vyčerpanosť. Organizmus človeka môže reagovať aj studeným potom, zrýchlenými reakciami či prejavmi tikov. Na druhej strane je stres aj užitočným, inak by bol človek ľahostajný.

Na stres sa dá zabudnúť rôznymi spôsobmi ako počúvaním hudby, pozeraním filmov či športovaním. „Ja si chodím väčšinou zaplávať alebo zabehať,“ povedal účastník diskusie Tomáš(28 rokov). V psychológii sú to skôr rady ako pracovať s telom a dychom.  „Efektívne sa zbaviť stresu môžeme pokojným dýchaním, a to tak, že náš výdych bude dlhší ako nádych,“ povedal Holdoš.

Športovci si stres odbúravajú predstavovaním vlastného úspechu a ako sa im bude dariť počas vystúpenia. Tomuto sa hovorí odbúravanie stresu pomocou vizualizácie.

Alkohol, zábava, spánok sa skôr radia medzi negatívne odstránenie stresu, pričom človek len zabúda, ale z mozgu ho neodstraňuje.

Ako správne dýchať

Pokojné dýchanie znamená dýchať do brucha a vydychovať ústami. Týmto dýchaním sa uvoľňuje telo, myseľ a vyrovnáva tlak. Za jednu minútu by mal človek pri tomto dýchaní šesť krát vdýchnuť a vydýchnuť.

Stres je nešpecifická obranná reakcia organizmu, ktorá je objektívne zistiteľná podľa chemických a fyziologických prejavov tela. Stresom sa rozumie psychický stav človeka, ktorý je buď priamo ohrozovaný alebo ohrozenie očakáva a pritom nie je presvedčený, že jeho obranná reakcia proti nepriaznivým vplyvom bude dostatočne silná. Stresová odpoveď má slúžiť k riešeniu situácie mobilizovaním všetkých síl organizmu.

 

 Pridaj komentár