Poradenské centrum radilo pri pracovných pohovoroch

Študenti KU získali v poradenskom centre odporúčania, ako dobre zapôsobiť pri výberovom konaní na pracovnú pozíciu. O týždeň si môžu svoje poznatky vyskúšať na cvičnom pohovore.

V rámci cyklu prednášok na tému úspešnosti v zamestnaní zaradilo Poradenské centrum na KU do svojho programu seminár o príprave na pracovný pohovor. Záujemcom poskytla informácie koordinátorka Katarína Markovičová 26. marca v priestoroch poradenského centra.

„Katolíckej univerzite aj poradenskému centru ide o to, aby si naši študenti či absolventi  vedeli  nájsť prácu. K tomu smerovali predchádzajúce semináre týkajúce sa budúceho zamestnania. Pracovný pohovor je zavŕšením stretnutí s touto tematikou,“ vysvetlila motiváciu pre organizovanie prednášky K. Markovičová.

Prítomným ozrejmila, na čo netreba pri pohovore v možnej budúcej práci zabudnúť a čomu je lepšie sa vyhnúť. Predstavila rôzne situácie, ktoré počas výberového konania môžu nastať, a je dobré sa na ne vopred pripraviť. S poslucháčmi tiež prekonzultovala najčastejšie kladené otázky pri výberových konaniach. Poskytnuté rady vyplývali zo štúdia tejto oblasti, no taktiež odrážali skúsenosti absolventov a ich odporúčania.

Teoretické vedomosti, ktoré zúčastnení nadobudli, budú môcť otestovať na nasledujúcom seminári o týždeň. „Študenti si budú môcť vyskúšať cvičný pohovor. Vyberú si z pracovnej ponuky pozíciu, o ktorú by sa chceli uchádzať,“ povedala K. Markovičová a pokračovala: „Pohovoru bude predsedať komisia, ktorá bude klásť otázky. Uchádzač bude vystavený reálnemu stresu z pohovoru a zažije si to na vlastnej koži predtým, ako sa bude o nejakú prácu uchádzať v skutočnom živote.“ Skúšobné pohovory budú prebiehať individuálne. Na konci každého komisia osobne zhodnotí výkon a pridá aj odporúčanie do praxe. Podľa slov K. Markovičovej si študenti cvičné výberové konanie pochvaľujú a tvrdia, že im poskytlo primeranú až nadštandardnú prípravu pre uchádzanie sa o pracovnú pozíciu.

foto: internetPridaj komentár