Pravica znižuje počet kanditátov na primátora

Slovensko sa v uplynulých mesiacoch chystá na sobotňajšie komunálne voľby. Pripravujú sa nielen voliči, ale aj kandidáti na jednotlivé posty. Bilbordy, letáky a predvolebné kampane zahltili všetky mestá a dediny po celej krajine.

Pred niekoľkými dňami volby2014odstúpili dvaja kandidáti na post primátora mesta Košice. Jedným z týchto odstúpených je aj Alena Bašistová, ktorá kandidovala za politickú stranu Sieť a svojej kandidatúry sa vzdala v prospech Rudolfa Bauera (KDH). Bašistová sa k celej „kauze“ odstúpenia od kandidatúry vyjadrila viackrát a stále opakovala, že to robí pre dobro svojich milovaných Košíc: „Je to moje osobné rozhodnutie. Už nechcem byť predmetom ďalších vyjednávaní. Robím to pre Košice, ktoré milujem. Stredopravý volič v Košiciach si zaslúži jedného kandidáta.“

Sieť, za ktorú Bašistová kandidovala, má pod palcom jej predseda a zakladateľ Radoslav Procházka. Ten svoje prekvapenie z odstúpenia neskrýval ani pred médiami, ale úplne mu rozumie a rešpektuje ho. Pred pár dňami sa vyjadril aj pre košický Korzár, ktorý píše: „Jej rozhodnutie vnímam ako prejav jej osobného hrdinstva o to viac, že sa v prieskumoch už dostala pred pána Bauera.“

Túto rezignáciu si vzal na paškál aj ďalší z kandidátov na primátora Košíc – Boris Urbančík. Ten sa vyjadril, že je z toho sklamaný, a že si tým strana Sieť iba uškodila. Podľa Urbančíka to zanechá aj značné následky, a to také, že mnohí mladí ľudia z Košíc nepôjdu vôbec voliť. „Vyzývam  prezidenta Andreja Kisku, aby vystúpil a svojou autoritou motivoval ľudí k účasti na komunálnych voľbách, aby išli voliť,“ povedal Urbančík.

Aj na základe tohto vyjadrenia a veľkej nespokojnosti zo strany Borisa Urbančíka, sme si spravili menší prieskum medzi mladými Košičanmi. Pýtali sme sa, či sa chystajú na tohtoročné komunálne voľby. Všetci opýtaní sa volieb zúčastnia a zhodli sa na tom, že im na budúcnosti záleží: „Mne, ako jednej zo zástupcov mladej generácie na Slovensku, nie je moja budúcnosť vôbec ľahostajná. Preto sa volieb zúčastňujem pravidelne. Je to asi jediná možnosť, ako niečo zmeniť,“ povedala študentka Ivana.

Väčšina respondentov si tiež myslí, že Bašistová spravila dobre, keď sa vzdala v prospech Bauera: „Určite sa rozhodla správne. Inak by s najväčšou pravdepodobnosťou vyhral  Richard Raši, ktorý, podľa môjho názoru pozerá viac na záujem strany, ako na záujem Košičanov,“ tvrdí mladí košický podnikateľ Martin.

Študent medicíny v Košiciach sa na adresu Rašiho schopností vyjadril, že za posledné štyri roky jeho vládnutia urobil pre Košice veľmi málo. Skôr sa chválil projektmi, ktoré boli rozbehnuté jeho predchodcom.

Urbančíkovo volanie o pomoc prezidenta je preto, ako môžete vidieť, neopodstatnené, pretože mladí ľudia sa chcú podieľať na tvorení ich budúcnosti.

Autor: Mária PachováPridaj komentár