Prečo (ne)chodiť do školy

Pamätáte si ešte na ten lesk v očiach, keď sa blížil váš prvý deň v škole ?  Nablýskaná aktovka, vzorne uložené perá v peračníku, čisté ponožky, prichystané na onen slávny deň. Nebolo to len plané nadšenie…vy ste tam vážne chceli ísť! Dali ste si predsavzatie, že sa nebudete nadmerne usmievať (pre nápadné štrbiny medzi zubami), že získate samé jednotky, zbalili prichystanú desiatu a vyrazili s rodičmi pre istotu o pol hodiny skôr než zazvonil budík…iskra sa z vás mierne vytratí, keď školu prvýkrát opúšťate. Málo ste sa hrali.

Prenesme sa o sedem rokov neskôr. Štrbiny medzi zubami sa vyriešili, v móde sú rovnátka. V peračníku rozhádzané perá, kde ktorému chýba vrchnák. Ak ste dievča, na desiatu máte nízko kalorické ryžové chlebíčky. Do školy chodíte výlučne sami. Prítomnosť rodičov by zrujnovala vašu reputáciu. Znamenala by pre vás nespravodlivý žart osudu, ktorý by mohol vážne narušiť váš sľubný pubertálny vývin. Ak ste chlapec, vaše ponožky nevideli práčku od transportu z Číny. Ste hrdý, že nie sú nápadne deravé. Do školy vchádzate zarovno s učiteľom. Zo školy sklamaný, že vám nevyšlo predsavzatie o jednotkách z prvého ročníka.

Poďme ešte o sedem rokov vpred. Pubertu aj strednú ste hrdinsky prekonali, veríte, že to najhoršie máte za sebou. Ešte vždy si však nemôžete dovoliť viac ako jednu čokoládovú tyčinku denne, lebo pleť vám to kruto spočíta. Veríte v ilúziu amerických filmov, že výška bude sen. Avšak…nezvonil budík, nadávate, že ste si nezbalili mamin „stopercentný“. Aj keď ste mali v pláne vyzerať k svetu, kruhy pod očami vidno aj cez slnečné okuliare. Práve sa vám hmlisto črtá, že dnes ste mali odovzdať seminárku. Ak ste dievča, útechou vám sú čisté ponožky. Na desiatu nie je čas. Autobus vám ujde pred nosom. Vrazíte do školy s pocitom zrady, že reklama na antiperspirant s ktorým nepoznáte pot  sa vás opäť netýka. Nemáte pero. Aký je vlastne deň ?…aha…prednášky máte až zajtra…

A preto tvrdím, že škola nás vystavuje nepretržitému stresu, ktorý nahlodáva našu osobnosť. Navrhujem vrátiť sa do prvej triedy a viac sa hrať. Tam sme boli šťastní. Tam sme boli sami sebou. =)

Foto: InternetPridaj komentár