Prednáška rehoľnej dokumentaristky v Univerzitnej knižnici

26. novembra sa v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku konala prednáška slovenskej dokumentaristky a rehoľnej sestry Ivice Kúšikovej.

Hlavnou témou prednášky bol 72 minútový film Súď ma a skúšaj. Dokument zaznamenával život rehoľních sestier, ktoré prežili exodus 50. rokov spojený s likvidáciou ženských reholí v Československu. Autorka opisovala svoju snahu o presah do prítomnosti a transcendenciu osudov rehoľných sestier naplnených vierou, odhodlaním a poslaním.

„Zaujal ma príbeh rehoľných sestier – mojich predchodkýň, pre ich vieru a nádej, ktoré im pomohli prežiť istý zánik a aj vymedziť ich postoj k životu a k hodnotám,“ spresnila Kúšiková a dodala, „mojim poslaním je evanjelizácia a snažím sa to robiť touto formou, aby z mojich filmov vytŕčala spiritualita.“

Dokument bol dokončený v januári 2013. Jeho vizuálna forma v sebe kombinuje množstvo kreatívnych techník, týkajúce sa práce s kamerou, kompozíciou scény alebo uhlom pohľadu. Ako povedala autorka: „Samotná vizualizácia preto ešte nie je príbeh, je len nástroj jeho poznávania. Film nezobrazuje násilie a krviprelievanie, ktoré so sebou prinášalo povojnové obdobie v ČSR ale premenu človeka, ktorý vo svojom živote dokáže prijať aj to ťažké a necháva sa tým premieňať v dôvere vo vyšší princíp.“

Ivica Kúšiková je misijnou sestrou v kongregácii Služobníc Ducha Svätého. Pôvodne stavebná inžinierka vstúpila do rehole v roku 1986. Vyštudovala dokumentárny film na Univerzite v Bornemouth vo Veľkej Británii a momentálne je doktorandkou v ateliéri dokumentárnej tvorby na VŠMU v Bratislave.

 

Autor: Jakub FullaPridaj komentár