Premiéra divadelného predstavenia Pytliakova žena sa pre opatovských ochotníkov skončila ďalším úspechom

TRENČÍN. Popoludnie poslednej aprílovej nedele bolo v trenčianskej mestskej časti Opatová nad Váhom žičlivé k priaznivcom kultúry a divadla. Miestny ochotnícky divadelný súbor sa totiž premiérovo prezentoval spracovaním hry Ferka Urbánka Pytliakova žena. Predstavenie dopadlo veľmi úspešne, keď herecké výkony opatovských divadelníkov obecenstvo odmenilo dlhotrvajúcim potleskom. Nestalo sa však prvýkrát, že si títo amatérski herci dokázali získať priazeň publika.

Divadelné predstavenie Pytliakova žena v réžií Romana Adamca sa konalo od 15:00 v miestnom Kultúrnom dome. Aj napriek jeho neprístupnosti pre maloletého diváka sa tešilo veľkému diváckemu záujmu a kinosála bola zaplnená do posledného miesta. Na javisku sa počas hodinového programu predstavili až tri herecké generácie, no veľký vekový rozdiel nebol žiadnou prekážkou.  Každý z protagonistov dokázal svojej úlohe vštepiť špecifický kus svojho umenia. Herci sa pri stvárnení postáv zaujímavo dopĺňali a spoločne vytvorili predstavenie, ktoré obecenstvo náležite ocenilo. „Hodnotil by som ho výborne. Odviedli kus dobrej práce. Môžeme byť hrdí, že máme vďaka našim rodákom opäť možnosť chodiť na divadelné hry, navyše takto dobre spracované,“ vyjadril svoje dojmy návštevník Ján.

Ako po skončení povedal jeden z účinkujúcich Peter Liška, do bodky sa tak naplnil zámer, ktorý sa výberom hry snažili dosiahnuť. „Po dlhom hľadaní sme práve v Pytliakovej žene našli scenár, ktorý by nás zaujal a zároveň sa typologicky výborne hodil na veľmi rôznorodú zostavu nášho súboru. Zároveň sme chceli vzdať úctu autorovi, významnej osobnosti v oblasti tvorby pre ochotnícke divadlá na Slovensku“ zdôvodňuje Liška.

Nejde však o prvý úspešný počin súboru, ktorý svojou činnosťou odstránil takmer dvadsaťročnú neprítomnosť amatérskeho divadla v Opatovej nad Váhom. Zoskupenie hereckých nadšencov má na konte už aj výrazný úspech, a to nielen na lokálnej úrovni.

Predchádzajúca divadelná hra Drotár zhrdzavených duší, mala väčšinu zo svojich jedenástich repríz okrem domáceho javiska v rôznych mestách po celom Slovensku. Opatovania vystúpili napríklad v Skalici, Bratislave, v Michalovciach či na festivale ochotníckych divadiel v Močenku. Práve tu sa minulý rok dostavil ich najvýraznejší úspech, keď dokázali so svojou hrou zvíťaziť v celoslovenskej konkurencii. „Vždy sa snažíme prezentovať aj inde. Ak by sme hrali len jedno či dve predstavenia doma strácalo by to svoj význam. Sme vždy veľmi radi, keď sa naša snaha ľuďom páči. Nikdy totiž vopred neviete ako to dopadne,“ skromne na záver konštatuje herec, ktorý v predstavení stvárnil úlohu hájneho.

 Pridaj komentár