Prezident svoj plat daruje druhým

kiska

V druhom kole prezidentských volieb s náskokom takmer 20% vyhral nezávislý kandidát Andrej Kiska. Svoj prezidentský plat sa rozhodol darovať charite.

Voľby prezidenta Slovenskej republiky sa konali v sobotu 29. marca 2014. K volebným urnám prišli viacerí prvovoliči. „Svoju prvovoličskú možnosť som využila a som veľmi rada. Dúfam, že Kiska, ktorého som volila, bude dobrým prezidentom, ktorý zlepší verejnú mienku o jeho stolci,“ vyjadrila sa študentka Kristína.

Andrej Kiska je prvým nezávislým prezidentom, ktorý nemal prechádzajúce skúsenosti s politikou. Je teda otázne, ako bude svoju funkciu zvládať. Politológ Ivan Rončák sa k tejto téme vyjadril: „Je to akoby ste boli pred operáciou a rozhodovali sa, či vás bude operovať chirurg, ktorý každú operáciu zbabral alebo taký, ktorý ešte neoperoval. Je však možné, že tomu, ktorý ešte neoperoval, sa to podarí lepšie“.

Volebná účasť druhého kola prezidentských volieb bola 50,5%. Viacerí Slováci sa rozhodli ignorovať volebné urny, pretože pre nich neboli kandidáti dostatočne politicky atraktívni. „V prvom kole som voliť prišiel, ale v druhom už nie. Nestotožňoval som sa ani s jedným kandidátom a nechcel som im dať svoj hlas,“ povedal študent Michal.

Andrej Kiska sedem rokov pôsobil v organizácii Dobrý anjel. Po zvolení sa rozhodol, že svoj prezidentský plat venuje chudobným. „Po skúsenostiach z Dobrého anjela viem, že rodín, ktoré potrebujú pomoc, je veľmi veľa a musíme skôr nájsť spravodlivý systém, ako im tieto peniaze dať,“ predstavil svoje plány.

Andrej Kiska je filantrop a manažér. Podnikal so splátkovými spoločnosťami Triangel a Quatro. Je spoluzakladateľom charitatívnej organizácie Dobrý anjel, kde v máji 2013 svoje pôsobenie ukončil. Kiska v októbri 2012 ako prvý potvrdil svoju prezidentskú kandidatúru.Pridaj komentár