Priateľstvo je niekedy menej ako láska

Kto z nás by nechcel prežiť aspoň raz za svoj život príbeh ako z rozprávky? Stretnúť človeka, s ktorým odrazu všetko začne dávať zmysel a v jeho prítomnosti sa topiť ako snehová vločka na dlani? Kto z nás nezažil, aký je pocit beznádeje a nekonečného sklamania? Ak hľadáte knihu opisujúcu romantické večery pri sviečkach plnú vyznaní lásky, nežných slov, bozkov pod imelom a falošných giest bez vkusu, tadeto cesta nevedie. Ak však vaše alter-ego túži po reálnom príbehu bez hlúpeho klišé, ktorý Vás nadchne, a prečítate ho na jeden dych, toto je to pravé. Kniha od Davida Nichollsa s názvom Jeden deň. Kniha rozprávajúca príbeh, ktorý sa Vám vryje hlboko do pamäti a do srdca. Príbeh, ktorý Vás uchváti, a prinúti Vás rozmýšľať nad tým, či je priateľstvo medzi mužom a ženou naozaj možné.

15. 7. 1989

Emma Morley a Dexter Mayhew. Dvojica, ktorá už na prvý pohľad nemá nič spoločné. Ona je jednoduché dievča žijúce v prenajatom smradľavom byte niekde na predmestí. Má však rada vo veciach poriadok a oplýva neuveriteľným šarmom a zmyslom pre humor. On je nevybúrený zbohatlík, ktorému všetky rozmary platia rodičia. Má len jedinú povinnosť – užívať si život plnými dúškami. Stretnú sa práve 15. júla, v deň ich popromočného večierku. Toto stretnutie poznačí ich životy na ďalších 20 rokov, avšak v ten večer ani jeden z nich netuší, ako sa ich vzťah časom vyvinie.

Emminým snom bolo stať sa uznávanou spisovateľkou. Nemá však bohatých rodičov ako Dex, a nie všetky sny sa plnia…a ak sa aj plnia, tak nie hneď. Preto sa Emma presťahuje do Londýna a začne pracovať v mexickej reštaurácii ako čašníčka. Dexter si zatiaľ užíva život. Snaží sa uživiť najskôr ako učiteľ angličtiny, neskôr ako moderátor nočnej show. Napriek tomu, že sa s Emmou vidia vždy len raz za rok, a to presne vo výročie ich stretnutia, nikdy sa od seba duševne nevzdialia. Dexter má v Eme najlepšiu priateľku, niekoho, komu sa môže zdôveriť naozaj zo všetkým. Otázne však je to, ako ich komplikovaný vzťah berie Emma. Ľúbi ho totiž už od ich prvej spoločnej nepodarenej noci. Nikdy sa mu s tým však nezdôverí, a po celý čas sa to pred ním snaží maskovať. Obaja sa pokúšajú nájsť zmysel ich života, zdôverujú sa jeden druhému, pomáhajú si, dokonca spolu trávia prázdniny. No napriek tomu trvá Dexterovi takmer celý život kým si uvedomí, že šťastie stojí priamo pred ním, a stačí len zodvihnúť zrak.

David Nicholls zvládol s obrovským nadhľadom a bravúrnosťou tento miestami klišé  príbeh spracovať tak, že ani na minútu nemáte pocit, že viete, ako kniha skončí. Dexter je totiž premenlivejší ako počasie, no Emma sa s pribúdajúcimi rokmi stáva odolnejšia voči Dexovmu citovému ovplyvňovaniu. Práve výrok : „milujem Ťa, Dex, ale nemám Ťa už rada“ o tom svedčí a núti nás uvažovať nad tým, či sa vôbec dá niekoho zároveň aj milovať, aj nenávidieť.

Sklamanie sa prelína s vášňou, odpor s túžbou byť konečne šťastný. Najkrajšia myšlienka, ktorá rezonuje vo vašej hlave, keď čítate túto knihu je práve tá, že aj napriek tomu, že Emma je síce trošku konzervatívna, no vôbec nie tuctová, a Dex je stelesnením nezodpovednosti,vždy by pre Emmine šťastie obetoval čokoľvek. Čím sú však starší, tým viac sa ich cesty splietajú dokopy. Zostanú spolu a budú šťastní až do smrti? Alebo zistia, že môžu ostať naozaj len priateľmi?

Román Jeden deň sa stal medzinárodným bestsellerom a dočkal sa aj filmového spracovania v hlavnej úlohe s Anne Hathawayovou a Jimom Sturgessom.Comments are closed here.