Priaznivci poézie si prišli na svoje

Mladým žurnalistom prišiel na Filozofickú fakultu KU porozprávať o svojej tvorbe autor Juraj Kuniak. Študentom nezabudol spomenúť svoje začiatky a ani to,  aká dôležitá je motivácia.

RUŽOMBEROK, 8. apríla 2014 – Študentom prvého ročníka žurnalistiky bakalárskeho štúdia pripravila vyučujúca Silvia Kaščáková besedu s autorom poézie a prózy Jurajom Kuniakom. Ten si s nimi zaspomínal na počiatočný impulz – študentskú lásku, ktorá ho prinútila svoje city vyjadriť vo veršoch.  

Organizátorka stretnutia Kaščáková očakávala od stretnutia otvorenú diskusiu s uznávaným autorom, ktorá sa dostavila po autorskom čítaní. „Mladí žurnalisti, obzvlášť títo, sú veľmi dobrí poslucháči, a preto som zorganizovala toto stretnutie. Dúfala som, že by im Juraj mohol svojím rozprávaním mnoho vecí  objasniť,“ vyjadrila sa.

Jurajove diela začali vychádzať v časopisoch ešte za jeho školských čias. Mnohé jeho básne boli preložené do cudzích jazykov. „Bol som večne nespokojná duša, a preto som si v 90.  rokoch začal plniť sny a cestoval som okolo sveta,“ spomenul autor. Svojim poslucháčom zdôraznil potrebu kritiky, ktorá podľa jeho slov posúva autora neustále vpred.

„Prednáška pána Kuniaka bola pre mňa zaujímavá práve tým, že som bola naživo v kontakte s niekým, kto reálne tvorí a je v tom úspešný. Podľa mňa to bolo skvelé  oživenie hodiny Literárnej kritiky a sám autor nás v tejto oblasti mohol obohatiť,“ poznamenala študentka žurnalistiky Mária.

Juraj Kuniak pochádza z učiteľskej rodiny. Študoval v Košiciach, v Prahe na fakulte Českého vysokého učení technického, ako aj na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. V roku 1990 založil vydavateľstvo Skalná ruža. Juraj je spoločníkom telekomunikačnej firmy TELCO i spoločnosti Sempervivum. Aktuálne žije blízko Banskej Bystrice v malej osade Kordíky. Knižne debutoval zbierkou básní Premietanie na viečka, za ktorú získal Cenu Ivana Krasku.Pridaj komentár