Prievan pri výpožičnom pulte knižnica vyriešila

02-sutvaj-potoma-knihovna

Pracovníčky knižnice mali zdravotné problémy kvôli prievanu, ktorý bol na žltom poschodí univerzitnej knižnice KU. Vedenie knižnice sa to rozhodlo riešiť.

RUŽOMBEROK, 30. apríla 2014 – Keďže na prvom (tzv. žltom) poschodí sa nachádza vstup do budovy UK, vznikal tam prievan. Knihovníčky sa sťažovali na zdravotné problémy. Mali nádchu a boli prechladnuté. Vedenie UK namontovalo sklenené steny, ktoré sa nachádzajú na výpožičnom pulte. Medzi návštevníkmi a pracovníčkami tak nie je priamy kontakt, ale zabránili tým ďalším zdravotným problémom. Nijako to však neovplyvnilo výpožičku kníh.

„Každá jedna zamestnankyňa bola prechladnutá, keď sme začali pracovať v tomto úseku. Preto sme požiadali, aby sa s tým niečo robilo. Žiadali sme buď premiestniť pult, alebo tieto sklá. Je to aj z estetickej stránky pekné a hlavne to splnilo účel pre nás- sme chránené proti prievanu,“ povedala knihovníčka Iveta Zverecová.

Inšpiráciu čerpali z bánk či pôšt, ktoré sú takto riešené. Zamestnanci sú sklom chránení nie len pred prievanom, ale aj pred napadnutím.

„Vyriešili to dobre, ak im prekážal prievan. Myslím si, že nám to nijako nebude prekážať, aby sme si požičali knihu,“ povedala študentka Veronika.

„Hľadali sme rôzne riešenia a najvhodnejším a najlacnejším bolo dať tam sklo. Zatiaľ sme to zasklili len z dvoch strán a dúfame, že to pomôže hlavne v zimných mesiacoch. Sklo bolo nevyhnutné pre zabezpečenie pracovnej pohody knihovníčok. Ak by sa vyskytol problém s tým, že by sa ľudia cez sklo nepočuli, dali by sme potom namontovať malé reproduktory s mikrofónmi,“ povedala riaditeľka UK Soňa Hlinková.

UK KU bola slávnostne otvorená 25. septembra 2013. O výstavbe knižnice bol premietaný aj film s názvom 869 dní. Odvtedy knižnica slúži študentom, ale aj iným zákazníkom.

 

 

 Pridaj komentár