Pro-liferi zasadili 7500 stromov za nenarodené deti

Približne 180 dobrovoľníkov vysadilo pri Ružomberku nový les. Stromy symbolizujú životy detí, ktoré boli ukončené umelým potratom.

S myšlienkou „Strom za život“ prišla Nadácia Antona Tunegu. Medzi pro-life partnermi bola aj Katolícka univerzita v Ružomberku. Iniciatívou si dobrovoľníci  chceli symbolicky pripomenúť a uctiť životy nenarodených detí v minulom roku na Slovensku.

„Stromy za všetkých nenarodených predstavujú rozsiahlu lesnú plochu. Akoby bol predčasne vyrúbaný veľký, živý les so 7500 stromami,“ napísali organizátori v pozvánke.

Mladé stromčeky stoja na miestach, ktoré postihla kalamita v oblasti Vyšných a Nižných Matejoviec. Podľa správcu Univerzitného pastoračného centra Róberta Slotku je to jedinečná symbolika. „Takýmto spôsobom sme chceli vyjadriť, že na zničenom mieste začína niečo nové, nová ekológia vzťahov, aj cez konkrétny prejav, ktorým bolo zasadenie stromčeka v nedostupnom teréne. Doteraz som to na Slovensku spomedzi všetkých akcií ešte nevidel, že by organizátori dokázali spojiť niečo takéto,“ povedal Slotka.

Náklady spojené s vysádzaním sponzorovala Nadácia Antona Tunegu, mesto Ružomberok v spolupráci s Mestskými lesmi.

Sadiť prišli rôzne generácie dobrovoľníkov, rodiny s deťmi, politici, právnici, lekári učitelia z Bratislavy, aj Vranova nad Topľou. „Aj nenarodené dieťa je jeden z nás. Dnes chýba medzi nami veľa nenarodených. Strom život človeka nenahradí, ale je vyjadrením spomienky a úcty k životu. Verím, že sa touto akciou rodí tradícia, ktorá posilní kultúru života v našej krajine,“ zhrnul šéf KDH Ján Figeľ.

Monika Ostrovská

Foto: Facebook.comPridaj komentár