Projekt Ovce.sk má pomôcť ochrániť deti pred nástrahami internetu

V Aule Jána Pavla II. sa konala prednáška na tému bezpečnosť na internete.

Katedra informatiky Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) v spolupráci s IT Klubom 31.marca 2014 zogranizovala prednášku, ktorej prednášajúcim bol producent rozprávok na internetovej stránke www.zodpovedne.sk, Miroslav Drobný.

Študentom Pedagogickej ale aj Filozofickej fakulty KU v Ružomberku Drobný vysvetľoval nástrahy pre maloletých, ktoré sa na internete vyskytujú. Portál zodpovedne.sk vznikol na ochranu detí, ktoré majú prístup na internet. Dospievajúci a rodičia si neuvedomujú, akým rizikám sa deti na internete vystavujú.

„Chceli sme urobiť prevenciu pre malé deti a rozmýšľali sme, ako sa k týmto deťom dostať, aby sme im vysvetlili problematiku tém napr. samovrážd, seba poškodzovania, pedofílie, šikanovania či násilia, a práve preto vznikol projekt www.ovce.sk,“ vysvetlil Miroslav Drobný.

K internetovej stránke ovce.sk na jeseň minulého roka pribudla aj kniha s názvom OVCE.sk 01 Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi, v ktorej sú tak isto rozprávky zamerané na problematické témy.

„Snažili sme sa vyhovieť deťom od šiestich až po dvanásť rokov, či už príbehmi, obrázkami ale aj žltým prevedením obalu knihy, ktorý je vhodný pre chlapcov aj dievčatá,“ poznamenal Drobný.

K priebehu prednášky sa vyjadril aj spoluorganizátor študent informatiky Tomáš Ďurčák: „Ako spoluorganizátor som bol spokojný a na prednášku sme mali dobré ohlasy. Hovorilo sa o citlivých témach, ale Miroslav Drobný hovoril otvorene a snažil sa problémy priamo pomenovať, čím zároveň vedel publikum zaujať.“

Animovaný film ovce.sk sa po prvýkrát objavil v roku 2009 a je zameraný na odhalenie nebezpečenstva internetu. Vznikol ako súčasť projektov zodpovedne.sk, pomoc.sk a stopline.sk. Je podporovaný Európskou úniou v rámci programu Safer Internet plus.Pridaj komentár