Prváci dostali prvé ocenenie za polročnú drinu

Prváčikovia vo štvrtok dostali svoj prvý polročný výpis známok, v piatok si užívajú polročné prázdniny.

Bratislava 1. februára  – Machule v písankách vystriedali prvé slová, zo skladania naučených písmeniek vznikajú celé vety, namiesto popoludňajšieho spánku otravovanie sa s domácimi úlohami. Za toto úsilie dostali prváci svoj prvý výpis známok a užívajú si deň voľna. Kto by si myslel, že o hodnote známky ešte nič nevedia, bol by prekvapený, pretože niektoré deti mali na výpise známky zo všetkých predmetov. A v pondelok už usmievavé slniečka vystriedajú prvé jednotky aj v žiackej knižke.

V minulosti vysvedčenie obsahovalo aj slovné hodnotenie, dnešní prváci môžu dostať známku zo všetkých predmetov. Je na dohode každej školy, akú formu hodnotenia si vyberie. Či slovné, kombinované alebo iba číselné hodnotenie. „Prvý polrok sme známkovali pomocou slniečok, druhý polrok u prvákov nabiehame na číselné hodnotenie,“ uviedla Sylvia Poláková, učiteľka zo ZŠ Dubová v Bratislave a dodala, že ak budú mať deti zlé známky, zo začiatku ich ešte bude motivovať pomocou pečiatok.

„Prvý polrok bol super, ale to učenie nie je nič moc,“ prezradil prváčik Adam, ktorému robilo najväčší problém písanie a čítanie. „Na vysvedčení mám samé jednotky, v škole sa mi páči, ale už sa teším na letné prázdniny,“ dodala Rebeka. Podľa ich triednej učiteľky Sylvie Polákovej sú dnešné deti živšie a sebavedomejšie v porovnaní s deťmi spred desiatich rokov. Ale na druhej strane sú hravejšie, majú problém s vnímavosťou, disciplínou aj so sústredením sa na hodinách. „Čo sa týka vedomostí, sú mimoriadne šikovné. Do prvej triedy prichádzajú deti, ktoré už vedia čítať a písať, nestačia im prvácke príklady, počítali by aj tie z ťažších ročníkov,“ hovorí učiteľka.

Počas prvého polroka tohto školského roka prebiehal najväčší štrajk v dejinách Slovenska. Vďaka nemu mohli školáci zostať niekoľko dní doma, čo sa podľa triednej učiteľky prvákov odrazilo najmä na tých najmenších študentoch. Starší žiaci si učivo mohli dobrať aj doma, ale prvákom tých pár dní školy chýbalo. Ale aj napriek tomu toho zvládli veľa. „Jeden šlabikár je už za nami, sme v polovici abecedy. Na matematike sme prišli presne po desiatku, pred nami je knižka s počítaním do dvadsať, „ dodáva triedna a zároveň deti chváli ako sa popasovali so začiatkom štúdia.

Ilustračné foto: ceskenoviny.czPridaj komentár