Publicista rozprával o politike USA

Český publicista a politik Roman Joch prednášal o výhodách a nevýhodách zahraničnej politiky Spojených štátov amerických.

RUŽOMBEROK, 11. október 2013. V pondelok popoludní sa v priestoroch Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity (FF KU) v Ružomberku konala diskusia s publicistom a politikom Romanom Jochom. Témou diskusie bola minulá a súčasná zahraničná politika USA.

Joch hovoril o vzniku americkej politiky, jej problémoch počas druhej svetovej vojny, studenej vojny a súčasných problémoch. Poslucháčom priblížil aký bol postoj USA k Európe a celému svetu v minulosti a ako sa za ten čas zmenil. „Amerika je unikátna v tom, že úloha štátu je v živote ľudí obmedzenejšia. Američania sa oveľa viac než Európania spoliehajú na spoluprácu v rôznych komunitách, než na štátnu pomoc,“ povedal svoj názor na politiku USA. Ku koncu sa vyjadril aj k témam ako Sýria, či odpočúvanie americkými tajnými službami (CIA), o ktorých informoval svet ich bývalý pracovník Edward Snowden. Podľa Jocha tieto udalosti spôsobili, že USA už viac nie je superveľmocou a na popredné miesta pustila Rusko a Čínu.

Diskusiu organizovala Katedra politológie FF KU a po nej mali zúčastnení príležitosť pre svoje otázky. Počas nasledujúceho dňa prednášal Joch na tému Vývoj Republikánskej strany v USA.

Roman Joch sa narodil 27. októbra 1971 v Banskej Bystrici. Je českým liberálno-konzervatívne orientovaným politikom, politickým komentátorom, prekladateľom a publicistom. V minulosti pôsobil ako zahraničný tajomník Občianskej demokratickej aliancie. Od roku 2003 je riaditeľom Občianskeho inštitútu. Do októbra 2012 vykonával funkciu poradcu českého premiéra Petra Nečasa v oblasti zahraničia a ľudských práv.Pridaj komentár