Putovný kríž Svetových dní mládeže privítali v strede Slovenska

Kríž a ikonu Panny Márie, ktoré sú symbolmi Svetových dní mládeže, si uctili mladí a veriaci v Banskej Bystrici. Ďalej ich odovzdali do Spišskej diecézy.

BANSKÁ BYSTRICA. Symbol svetových dní mládeže putuje spolu s ikonou Panny Márie v týchto dňoch po celom Slovensku.  Naposledy bol kríž v utorok v Banskej Bystrici a to hlavne v Katedrále sv. Františka Xaverského.

V strede Slovenska privítali veriaci putovný kríž a ikonu Panny Márie, ktorá je kópiou ikony z Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme, počas celého dňa na rôznych miestach. Modlitby, stretnutia a sväté omše boli v komunitách, na Katolíckom gymnáziu či v Katedrále, kde to celé vyvrcholilo do slávnostnej mládežníckej svätej omši, krížovej cesty a odovzdania kríža do Spišskej diecéze. „Vďaka putovnému krížu som si uvedomila ako blízko je čas a miesto Svetových dní mládeže, kde je celkom reálna šanca stretnúť sa s naším svätým otcom Františkom,“ povedala Mária, študentka Katolíckeho gymnázia Štefana Moyzesa.

Program kríža chystali kňazi z Univerzitného pastoračného centra. Svätú omšu v Katedrále celebroval biskup Bansko-Bystrickej diecézy Marián Chovanec. „Kríž je znakom lásky, ktorá sa obetuje za každého jedného z nás. Ježiš najprv niesol kríž, trpel až potom prišla odmena, sláva. Ak chceme ísť za Ním, máme vziať svoj kríž a nasledovať Ježiša,“ vyjadril sa biskup Chovanec.

„Osobne mi čas, ktorý som tu dnes v katedrále strávil dal veľa, avšak chýbali mi nejaké svedectvá a na môj vkus mohol byť program troška živší,“ uviedol miništrant Timotej.

Takmer štvormetrový drevený kríž je putovným predmetom Svetových dní mládeže od Svätého Otca Jána Pavla II. Pred tridsiatimi rokmi ho požehnal a daroval mladým spolu s ikonou Panny Márie. Putovný kríž putuje už od 15. novembra aj po slovenských mestách až do 29. novembra, kedy ho prevezmú veriaci z Česka. Veriaci symboly privítajú spolu v 19 slovenských mestách a precestujú 1400 kilometrovPridaj komentár