Radičová: prečo patríme k najmenej šťastným národom na tejto planéte

Odkaz nežnej revolúcie je nenaplnený a stále je zaň treba bojovať. Bývalá premiérka a expremiér vnútra sa vyjadrili k výročiu nežnej revolúcie a k tomu ako ho momentálne prežívame.

Ružomberok – Na tému 25. výročia nežnej revolúcie diskutovali v kine Kultúra expremiérka Iveta Radičová a bývalý minister spravodlivosti a vnútra SR Danielom Lipšicom, ktorú moderoval novinár Robert Žitňanský.

Sedemnástym novembrom si pripomíname pád komunizmu, vybojovanie slobody voči  politikom, ktorí riadili štát pre svoju moc. Ľudom sa podarilo naplniť svoje túžby, avšak vznikli očakávania a obavy aká bude ďalšia spoločnosť. Po roku 89 zostala veľmi štruktúrovaná spoločnosť. Miesto toho, aby vládla sloboda a demokracia, ktorá bola odkazom nežnej revolúcie, sa moc rozdelila do dvoch pyramíd. Pyramída mocnosti a pyramída čiernej ekonomiky. „Prežívame momentálne ťažkú krízu, nespokojnosť je na mieste, no to  nemení nič na fakte, že sa o tom musíme zhovárať a využívať zodpovednosť, aby sme neboli svedkami nespravodlivosti,“ povedala Radičová.

Neustále sa človeku láme jeho režim, ktorým žije a tým sa mení aj jeho charakter. Pretavila sa nám tak skupina agresívnych apatikov, ktorí sú permanentne nahnevaní na všetkých a nedôverujúci v ničom, no keď prichádza do tuhého, tak sa ani nezúčastnia volieb. Ostatní tvoria skupiny otvoreného odporu ako aktivisti, občianske hnutia a pod.

Lipšic však povedal, že sú to udalosti, ktoré jednoducho musia nastať a dodal: „dnes je už generácia ľudí taká, ktorá si túto udalosť ani poriadne nepamätá. Niektoré veci ľudia považujú za samozrejmosť. Takéto dobré obdobie Slováci nezažívali, sme na tom lepšie.“

 

Marek JavorčíkPridaj komentár