Radošinci navštívili kolégium na KU

Súčasťou cyklu prednášok z kolégia bola aj prednáška s názvom 50 sezón Radošinského naivného divadla.

 

Katolícka univerzita v Ružomberku zorganizovala 13. marca ďalšiu z prednášok kolégia v priestoroch univerzitnej knižnice. Pozvanie prijal herec, riaditeľ a zakladateľ Radošinského naivného divadla (RND) Stanislav Štepka, herečka RND Maruška Nedomová a manažér celého divadla Ladislav Hubáček.

 

Riaditeľ RND si zaspomínal na svoje začiatky, keď ako 19 ročný založil toto divadlo. „V tej dobe vznikali malé javiskové formy, v ktorých študenti chceli povedať to, čo majú na srdci. A presne to som chcel aj ja,“ povedal Štepka. Zhodnotil, že celých 50 rokov fungovania RND bolo pre neho krásnych. Počas tohto obdobia napísal 58 hier a dodáva, že „počas týchto 50 rokov sme sa naučili divákom porozumieť. Ak sa ma dnes opýta novinár, že čo tak ľudí láka na našich hrách, poviem, že to je 50 ročná robota a neustále približovanie sa divákovi.“

 

Na otázku, aké to je manažovať takýto kolektív, odpovedá Hubáček. „Slovo radosť vystihuje moju prácu. Keď vidíte úspech z vypredaných sál, je to povznášajúci pocit, pre ktorý sa to oplatí robiť. A ja mám tu česť a šťastie pomôcť, aby také dielo vzniklo,“ spomenul Hubáček.

 

Radošinské naivné divadlo je slovenské profesionálne autorské divadlo s originálnou poetikou a so stálou scénou v Bratislave. Jeho zakladateľom, aktívne hrajúcim hercom a riaditeľom je Stanislav Štepka. Preslávilo sa hlavne hrami Jááánošííík, Konečná stanica, Raňajky v tráve a Nemé tváre alebo Zver sa píše s veľkým Z, ktorým začalo svoje účinkovanie.

 

Jakub FullaPridaj komentár