Recenzia: Rukopis z Akkry

Rukopis z Akkry je ďalšou knihou z dielne Paula Coelha, ktorá sa svojím obsahom dotýka životov miliónov ľudí. Dokáže prinavrátiť nádej a úsmev na tváre čitateľov aj napriek tomu, že tento raz Coelho nestavil na ucelený dynamický príbeh s hlavným hrdinom, ale len  odpovedá na otázky ľudí, ktoré sa týkajú života, lásky, krásy, samoty, porážky, úspechu.

Úspech sa nezakladá na uznaní druhých. Je výsledkom toho, čo si zasial s láskou. Keď príde čas zberu, môžeš si povedať: „Uspel som.“ Uspel si, tvoja práca si získala úctu, lebo si ju nerobil len preto, aby si prežil, ale aby si ukázal svoju lásku k druhým.

14. júla 1099 mesto Jeruzalem obliehali križiaci. Mladý Grék Kopta aj napriek tomu nechá na námestie zvolať všetkých mužov, ženy aj deti. Kresťania, moslimovia aj židia, ktorí sa tam zišli, boli presvedčení, že budú počuť ďalšiu prednášku o boji, víťazstve alebo prehre. Ale Kopta im chcel povedať niečo iné. Nechcel, aby odkazom pre ľudí, ktorí zdedia ich zem boli slová o tom, čo sa stalo v ten deň.  O to sa postarajú dejiny. Aj keď všetko nasvedčovalo tomu, že Jeruzalem padne, Grék ich nabádal k tomu, aby zabudli na vojská, ktoré ich obkľučovali a rozprávali sa o veciach, ktoré ich zaujímali a o ťažkostiach každodenného života, ktorým musia čeliť. Pretože podľa Kuptu „je len to zaujímavé pre budúcnosť, myslí si, že v najbližších tisíc rokoch sa toho veľa nezmení.“

Všetci hovoria: „Nezáleží na vonkajšej, ale na vnútornej kráse.“ Niet väčšej lži ako táto veta. Keby to tak bolo, prečo by sa kvety ta usilovali prilákať pozornosť včiel? A prečo by sa kvapky dažďa pri stretnutí so slnkom menili na dúhu? Lebo príroda túži po kráse. Uspokojí sa, len keď ju oslavujú.

Čitateľom môže chýbať konkrétna dejová línia alebo príbeh, na ktorí sú zvyknutí. Ale táto kniha je hodnotná z duchovného a filozofického hľadiska. Je plná hlbokých myšlienok, ktoré nás nútia zamýšľať sa nad každodenným životom. Každý človek si v nej nájde niečo, čo sa ho týka a pomôže mu utriediť si myšlienky v oblasti, o ktorej premýšľal. Myšlienky rozvinuté v knihe mali zmysel v roku 1099, majú ho aj dnes a snáď ho budú mať aj o tisíc rokov.

Nezáleží na tom ako sa cítiš, ale keď sa ráno zobudíš, buď pripravený vyžarovať svoje svetlo. Tí, čo nie sú slepí, uvidia tvoju žiaru a urobí im radosť. 

Ilustračné foto: topky.skPridaj komentár