Rektor KU vyjadril svoj postoj k verejnej mienke

Kolégium Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) pozvalo Tadeusza Zasępu prednášať na tému Špecifickosť verejnej mienky.

RUŽOMBEROK, 25. februára – Prednáška podľa slov jezuitu Františka Kovaľa, organizátora podujatia, nemala narážať na medializovanú kauzu prípadného rektorovho odvolania: „Tieto prednášky boli naplánované už pol roka dopredu. Vtedy nik nevedel, že pána rektora odvolajú.“ Dôvodom prednášky mali byť podľa Kovaľa prezidentské voľby, ktoré definoval ako kľúčový bod pre našu spoločnosť. „Táto prednáška mala pomôcť zorientovať sa v predvolebnom boji.“ Vo voľbe prednášajúceho malo pritom kolégium od začiatku jasno: „Chceli sme dať priestor rektorovi, lebo sa to patrí, a tiež preto, lebo je odborníkom na masmédiá.“

Manipulujú všetky médiá. My musíme vedieť, že vôbec existuje manipulácia a tiež, že spôsobov manipulácie je veľmi veľa,“ vyjadril sa rektor na margo svojej prednášky. Tá mala podľa propagačného materiálu za cieľ definovať verejnú mienku ako „presvedčenie väčšiny o vhodnosti správania sa politikov a o vhodnosti politických, ekonomických a iných rozhodnutí.“ K osobnej skúsenosti s ľahko ovplyvniteľnou verejnou mienkou zaujal Zasępa zmierlivý postoj: „Beriem to tak, že sa to stáva. Nepoviem, že to ignorujem, lebo niečo také nemôžem povedať, ale netrápim sa veľmi.

Program zahŕňal aj hudobné vstupy Andreja Mocika, ktorého hrou na klavíri doprevádzala Stefka Palovičová – Kovačeva.

„Z prednášky mám zmiešané pocity“, povedala jedna z účastníčok Ivana. „Rektorov predslov bol zaujímavý, aj keď mierne ťažkopádny.“

Kňaz Tadeusz Zasępa pôsobí od roku 2008 ako rektor KU. Ako vysokoškolský pedagóg vyučoval na Katolíckej univerzite v Lubline, na Univerzite Komenského, na Trnavskej univerzite a na KU. Je zakladateľom a prvým rektorom Lubelskej Szkoły Biznesu. Je tiež zakladateľom Katolíckeho rádia Lublin a lublinskej edície týždenníka Nedeľa. Má poľské i slovenské občianstvo.

zdroj foto: internet

 

Mária BiláPridaj komentár