Relikvie Don Bosca navštívili aj Bardejov

Bardejov, 16. apríl – Mesto Bardejov privítalo relikvie jedného z najvýznamnejších svätcov devätnásteho storočia. Presklená urna s ostatkami svätého Don Bosca putuje po celom Slovensku ako príprava na 200-sté výročie narodenia tohto učiteľa mládeže.

Relikvie svätca boli po slávnostnom privítaní umiestnené v kostole sv. Rodiny na sídlisku Vinbarg v Bardejove. Táto nevšedná udalosť prilákala stovky ľudí nie len z Bardejova, ale aj z okolitých dedín, miest či susedného Poľska.„Bolo to skutočne fascinujúce ako si tie davy ľudí prišli uctiť takú osobnosť, akou bol Don Bosco. Účasť ma veľmi milo prekvapila a atmosféra bola neskutočná,“ takto svoj názor vyjadril jeden z prítomných Peter.

Súčasťou programu bola aj slávnostná svätá omša. Celebroval ju direktor saleziánov v Bardejove Anton Červeň. V homílii už prítomných pozdravil súčasný provinciál saleziánskej rehole na Slovensku Karol Maník. Veriacim adresoval slová: „Svätosť je príťažlivá, svätosť nás všetkých spája.“ Pár slov o pôsobení saleziánov na Slovensku povedal aj jeden z najstarších predstaviteľov rehole don Luigi. Nechýbal ani priestor na poklonu pri relikviách. Tie boli pre verejnosť sprístupnené počas celej noci.

O pestrý kultúrny program sa postarali mladí animátori a deti z rómskej osady v Bardejove.
„Tento deň bol výnimočný nie len pre saleziánov, ale aj pre všetkých ľudí, ktorí si našli čas a prišli sa pokloniť tomuto svätcovi. To, že Don Bosco prišiel ku nám, bol silný zážitok na celý život. Do modlitby som vložila všetky svoje prosby, problémy a vďaky. Veď Don Bosco sa už postará.“ ohodnotila príchod relikvií jedna z animátoriek Beáta.
Celkovú atmosféru dopĺňali aj piesne a zamyslenia mládežníckeho bardejovského zboru. Farnosť sa s ostatkami zakladateľa saleziánskej rehole rozlúčila rannými chválami a svätou omšou. Počas mesiaca apríl budú relikvie vystavené vo viacerých slovenských mestách.

Saleziáni pôsobia na Slovensku od roku 1924 a sú najpočetnejšou mužskou rehoľou na našom území. Ich hlavným cieľom je výchova mládeže podľa vzoru zakladateľa saleziánov Jána Bosca.

 

Mária Gajdárová
foto: kalvarka.skPridaj komentár