Reprezentanti Karate klubu Veľký Krtíš sa zúčastnili Majstrovstiev sveta

Do výpravy Slovenskej federácie karate a bojových umení (SFKaBU) na Majstrovstvá sveta v karate a kobudo organizácie World Traditional Karate Association (WTKA) nominovali cvičencov z Karate klubu Veľký Krtíš. Cvičenci celkovo získali päť zlatých, päť strieborných a osem bronzových medailí.

V talianskom mestečku Marina di Carrara v Toskánskom kraji sa konali Majstrovstvá sveta v karate a kobudo organizácie WTKA. Súťaž prebehla v modernom športovom komplexe počas štyroch dní od 31. októbra do 3. novembra 2013. Do výpravy Slovenskej federácie karate a bojových umení za veľkokrtíšsky klub nominovali Adama a Igora Rusnákovcov, Zuzanu Hečkovú a Teréziu Kričkovú. Nominácia pretekárov predchádzala plánovanej tréningovej príprave, pravidelnej účasti na súťažiach SFKaBU, regionálnych súťažiach a reprezentačných seminároch pod odborným vedením hlavného reprezentačného trénera SFKaBU Ladislava Klementisa. Cvičenci reprezentovali v súťažných disciplínach kata jednotlivci, kata družstvá a v zápase kumite družstvá. V kategóriách družstiev boli podľa technickej úrovne a veku zlúčení aj so súťažiacimi z iných klubov federácie. Reprezentanti sa popasovali s účastníkmi, ktorí boli z viac ako 70 krajín a získali tak päť zlatých, päť strieborných a osem bronzových medailí.

„Výsledky našich pretekárov boli v silnej konkurencii veľmi dobré. V kategóriách jednotlivcov a družstiev nastúpili celkom v dvadsiatich deviatich  kategóriách. Niektorým sa darilo viac iným menej, ale pre ich ďalšiu a dobrú budúcnosť v karate nie sú dôležité medaile a súťažné víťazstvá, ktoré ich iste motivujú, ale uvedomovanie si odkazu a tradícií zakladateľov i trénerov karate v našom meste,“ dodáva jeden z trénerov klubu.

Reprezentačný tréner a veľvyslanec dobrej vôle Okinawy  Ladislava Klementisa opisuje: „Otvorila sa nám brána, ktorá vedie k prameňu čistej a zázračnej vody a tou vodou sú okinawskí majstri. Ochraňujme si tieto vzťahy a  múdrosti životnej filozofie našich učiteľov, ktorá sa nestavia proti prírode, ale je s ňou v harmónii.“

Svoje pocity zo súťaže opisuje aj členka výpravy Slovenskej federácie karate a bojových umení za veľkokrtíšsky klub Zuzana Hečková: „S majstrovstvami sveta som celkom spokojná. Kvôli školským povinnostiam nebolo veľa času na tréning, preto som trénovala aj v Banskej Bystrici, kde som mala individuálne tréningy. Nebola to moja prvá súťaž , ale pred každým cvičením mám trému. Z majstrovstiev sveta som si domov priniesla niekoľko umiestení, s ktorými som spokojná,  aj keď stále je čo vylepšovať.“

Pre záujemcov organizátori pripravili semináre a zápasy aj v iných bojových štýloch ako kickbox, K1, full contact, muay thai, mixed martial arts, tai chi, taekwondo, ju jitsu, light kombat, kempo, nunchaku, tradičná a bezpečnostná sebaobrana. Tento rok sa prezentoval nový stánok s ruským bojovým – armádnym umením Systema, ktorý  pritiahol pozornosť ľudí.

Cvičenci veľkokrtíšskeho klubu sa zúčastnili Majstrovstiev sveta v karate a kobudo organizácie WTKA za podpory Mestského úradu Veľký Krtíš, Banskobystrického samosprávneho kraja, Slovenskej federácie karate a bojových umení a súkromných darcov.

Martina Púpavová

Foto: InternetPridaj komentár