Režisér Marek Šulík: Koniec sveta môže prísť hocikedy, no my preto nemôžeme prestať archivovať

Súčasťou filmového projektu Rodinné archívy je televízny seriál Konzervy času. Má sedem dielov, prvý z nich má názov Citlivé témy, ktorý v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku prezentoval režisér Marek Šulík.

Diskusia spojená s premietaním filmu divákom priblížila nielen príbehy rôznych ľudí, ale aj tvorbu filmových záznamov prostredníctvom celuloidových kotúčov, ktoré sú archivované v Slovenskom filmovom ústave.

Premietaný film s názvom Citlivé témy je o strate milovaného človeka, ženy a matky, ktorá zotrváva nielen v spomienkach manžela a dcéry, no i na snímkach, ktoré Marek Šulík spracoval do filmovej podoby. „Bolo zaujímavé sledovať tie nemé čiernobiele zábery, ktoré dnes už nie sú celkom bežné. Film mal úplne inú atmosféru, možno bol preto ešte smutnejší,“ povedal o filme divák Peter.

Marek Šulík odmalička inklinoval k filmom, vyštudoval preto réžiu dokumentárneho filmu na Vysokej škole múzických umení. „Keď som do toho išiel, zdalo sa mi to byť nedosiahnuteľné. Veď už predsa existovali ľudia, ktorí robili tú istú prácu, mali tú istú záľubu.“

Keď robil svoje dokumentárne filmy, často sa miestnych ľudí pýtal, či si neodkladajú rodinné záznamy. Dokonca napísal do miestnych novín inzerát, vďaka ktorému sa dostal k zaujímavým príbehom a záberom. Bolo ich ale príliš veľa, nestíhal ich spracovávať. „Najprv som zábery prepisoval na kazety, no postupom technológie a času som si zadovážil z USA skener, ktorý skenoval filmy v lepšej kvalite. Neskôr som sa ale dostal k inštitúciám, ktoré majú tú techniku ešte lepšiu,“ vysvetľuje režisér Šulík

Kvôli lepšej prehľadnosti a bezpečnosti vytvoril aj on-line databázu rodinnearchivy.sk, kde sú naskenované filmy v digitálnej podobe sprístupnené odbornej verejnosti, filmárom, historikom, sociológom a iné. Vyhľadávanie funguje prostredníctvom kľúčových slov.

Alexandra JurišováPridaj komentár