Roman Joch prednášal o republikánoch

Bývalý poradca českého expremiéra Petra Nečasa a riaditeľ Občianskeho inštitútu v Prahe odprezentoval študentom, ale aj širokej verejnosti prednášku na tému vývoj Republikánskej strany v USA.

Ružomberok. Prednáška sa uskutočnila 12. novembra 2013 na pôde Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Organizovala ju katedra politológie a ako hosťa pozvala bývalého predsedu Konzervatívnej strany, spomínaného Romana Jocha.

Ten načrtol mnoho kladov a záporov jednotlivých republikánskych politikov od Ronalda Reagana až po neúspešného kandidáta na prezidenta Mitta Romneyho.

  ,,Ak je pri moci jedna strana príliš dlho, ľudia si vyžiadajú zmenu. Presne toto sa očakávalo i v roku 2012, kedy mal po voľbách nahradiť demokrata Baracka Obamu republikánsky kandidát Mitt  Romney. Ten je však kombináciou robota a marťana, ktorého ľudia nemajú príliš radi a preto prehral,“ povedal Roman Joch.

Štáty v USA sa delia na republikánske a demokratické, preto sú pre výsledok volieb dôležité štáty, ktoré nie sú jasne orientované na jednu či druhú stranu.

,,Ak by v štáte Texas kandidovala za republikánov opica a akýkoľvek kandidát za demokratov, vyhrala by opica. No a v štátoch ako  napríklad New York a Massachusetts je to úplne opačne,“ upresnil Joch.

Pre výsledok volieb sú taktiež dôležité hlasy najmä strednej vrstvy a ľudí s tmavšou pleťou. ,,Existujú ľudia s jasným politickým názorom, väčšinu však zaujíma charizma. Potrebujú vedieť, že im chce politik pomôcť, až potom ho budú voliť, “ povedal Joch.

Republikánska strana, v USA často označovaná ako GOP (skratka z Grand Old Party) je jednou z dvoch hlavných strán v Štátoch. Jej členmi boli prezidenti ako napríklad Abraham Lincol, Dwight D. Eisenhower, Theodore Roosevelt či zavraždený William McKinley.Pridaj komentár