Rusko – ukrajinská problematika siaha ďaleko do histórie

O minulých i súčasných problémoch Ruska a Ukrajiny rozprával odborník, člen Česko – ruskej komisie historikov.

Vo štvrtok 20.marca sa uskutočnila diskusia, organizovaná Katedrou histórie a Katedrou žurnalistiky  FF KU na tému Ukrajina – Rusko minulosť a súčasnosť. Prednášajúci bol český odborník na históriu Ukrajiny a Ruska Radomír Vlček.

Otázky diskusie smerovali k aktuálnemu referendu, ktoré sa uskutočnilo na Kryme. Jeho obyvatelia mali možnosť hlasovať o otázkach pripojenia Krymu k Rusku alebo jeho obnovením,  ako súčasti Ukrajiny.  „Väčšina hlasujúcich na Kryme sa rozhodlo prorusky, no je tu otázka, kam chce vlastne Krym skutočne patriť,“ vyjadril sa Vlček.

„Myslím že bola to zaujímavá diskusia. Dúfam však,  že sa v budúcnosti uskutoční diskusia, ktorá nám ešte viac objasní súčasný problém Ukrajiny.  Myslím že je vhodné, aby sa k tomu vyjadrili aj politológovia a žurnalisti, aby sme si  mohli vytvoriť správny názor,“ vyjadrila sa Mária, študentka žurnalistiky.

Radomír Vlček študoval históriu na Filozofickej  fakulte  Masarykovej univerzity v Brne. Zameriava sa hlavne na dejiny slovanstva, panslavizmu a Rusko – českých vzťahov. Je autorom mnohých učebných textov pre štúdium histórie. Tiež je členom českých i zahraničných redakčných rád historických časopisov.

 

Alžbeta Filická

foto:vlastnihlavou.cz

 Pridaj komentár