Ružomberčania spoznávali Rusko

V polovici novembra sa uskutočnila cestovateľská prezentácia Evy Šandalovej, ktorá precestovala Rusko, žije v Moskve, podniká v online svete a z času na čas zavíta aj späť domov na Slovensko, odkiaľ pochádza. Priestory mestskej knižnice v Ružomberku dýchali históriou Ruska a cestovateľskou horúčkou.

Eva Šandalová hovorila o meste tolerancie – Kazani, o Petrohrade – meste kultúry, ale aj o magickom jazere v Rusku. Nebola to len geografická prezentácia Ruska.  E. Šandalová prezradila, že na lístky do múzeí sa čaká 5 až 6 hodín v rade, ak nejdete s veľkou skupinou turistov. Vie o miestach, kde sa dá najesť za slušný peniaz, ale aj o miestach, kde si pochutnáte na morských plodoch, ktoré sú ťažko stráviteľné pre naše slovenské žalúdky. V Rusku sú rozšírené náboženstvá ako pravoslávne kresťanstvo, islam, ale aj budhizmus.

Zaujímavým miestom pre Rusko je podľa cestovateľky Šandalovej mesto Kazaň – mesto tolerancie. Kazanský kremeľ je historická pevnosť v centre Kazane, sídlo prezidenta a unikátny príklad prelínania kresťanskej a moslimskej kultúry. V Kazanskom kremli sú vybudované moslimské mešity a spolu s kresťanmi tak vytvárajú harmonický celok a výsledkom ich spolužitia je moderné veľkomesto.

Ak by niekto túžil navštíviť v najbližšom čase historické Rusko, cestovateľka Eva Šandalová pozná miesta, ktoré sa oplatí vidieť – avšak na každé z týchto miest je potrebné si nechať 2 až 5 dní na spoznávanie. Napríklad magické jazero Bajkal, ktoré je najhlbšie jazero na svete (1642 m) je podľa Rusov zázrak so živou vodou. Zaujímavosťou je, že pH vody v jazere a pH ľudskej kože je takmer rovnaké. Mnoho turistov navštevuje toto jazero kvôli liečivým a regeneračným účinkom.

Populárna je aj návšteva šamanov v okolí tohto miesta. Sprievodkyňa Ruskom hovorí, že v zime, od januára do mája,  toto jazero zamŕza a vďaka priehľadnej vode si  miestni z jazera vytvorili prírodné klzisko, na ktorom sa zvyknú korčuľovať a niektorí odvážlivci po ňom prechádzajú aj svojimi autami.

Ďalšou zástavkou vo veľkom Rusku, ktorá stojí za spomenutie, je podľa Šandalovej pohorie Altaja. Ide o hranicu Ruska s Kazachstanom a Mongolskom. Zvláštnosťou tejto oblasti je sušenie jeleních parohov, z ktorých výťažky sa používajú vo farmaceutike na krémy, liečivé nátery, ktoré sa vyvážajú do sveta, najmä do Japonska a do Kórey.

Šandalová na vlastnej koži vyskúšala tradičný krvavý kúpeľ z jeleních parohov, ktorý podľa jej slov má naozaj povzbudivé účinky, cítila sa po ňom plná energie. Šamani kúpeľ pripravujú z krvi parožia jeleňa a to len preto, že Rusi veria v liečivú silu tzv. zlatých parohov.

„Mne toto miesto pripomenulo náš Liptov, cítila som sa tu ako u nás doma na Slovensku,“ opisuje pohorie cestovateľka Eva Šandalová.

Petra Laclavíková



Pridaj komentár