Ružomberský vysokoškoláci začali oslavovať zahraničné sviatky

Írsky sviatok, Deň sv. Patrika, sa prvý krát oslavoval na Katolíckej univerzite (KU)

v Ružomberku .

Ružomberok. Filozofická fakulta sa na jeden deň premenila na zelené Írsko. Nový nápad oživiť KU dostal John Martin Kehoe z katedry Anglického jazyka a literatúry. Od vedenia školy mal poverenie vymyslieť niečo nové a prišiel s myšlienkou osláviť deň sv. Patrika. Vyhradené miestnosti na fakulte ponúkali rôzny program. Študenti mali možnosť dozvedieť sa nové informácie o írskej kultúre a literatúre pomocou prednášok a premietaných filmov. Celý poobedie sprevádzala akciu živá hudba. Účasť na akcii bola nemalá práve preto, že veľa študentov mala tento sviatok povinne zahrnutý v rozvrhu.

Tento sviatok nepoznám, írska kultúra ma nezaujíma, prišla som sa sem pozrieť z nádejou, že sa tu bude ponúkať Írska whisky,“vyjadrila sa zo smiechom študentka psychológie Nikola.

Mnoho študentov sa pýtalo, prečo sa na škole už skôr neoslavovali slovenské sviatky ako tie zahraničné. „Absolútne sa nestotožňujem s oslavou cudzích sviatkov ako je napr. Haloween alebo už spomínaný írsky deň sv. Patrika. Prečo sa nepropaguje veľký jarný sviatok pálenie Moreny a mnoho ďalších?,“ povedala študentka žurnalistiky Viktória.

Hlavná myšlienka projektu bola zviditeľniť študentom Írsko a históriu tohto štátu,“ vyjadril sa John Martin Kehoe.

Deň svätého Patrika si Íri pripomínajú každoročne 17. marca. Tento deň je aj štátnym sviatkom Írska. K sviatku tradične patrí výzdoba z ďatelinových lístkov, silné čierne pivo, írska whisky, sprievody a hlučné oslavy. Sv Patrik priniesol na územie Írska kresťanstvo a tento deň sa stal oslavou írskej kultúry.Pridaj komentár