Saleziáni odvádzajú na Luníku IX dobrú prácu

V pondelok 21. októbra hovorila Lenka Košová v univerzitnom pastoračnom centre  o svojej misii na Luníku IX. Porozprávala nám o svojich skorších pochybnostiach, o nových skúsenostiach i o tom, že sa pohráva s myšlienkou vrátiť sa opäť na Luník.

Lenka absolvovala prípravu a následne odišla na misiu. V ponuke bol Luník IX. Keďže informácie o Luníku nehovoria nič dobré, Lenka i jej rodina mali veľké pochybnosti. Položila si otázku: „Na čo vlastne idem na misiu? Pomáhať ľuďom alebo spoznávať svet? Tu nejde o Afriku, ale o ľudí. A je jedno, či to budú černosi alebo ľudia na Luníku.“

Misia sa začala koncom augusta. Nezaobišla by sa bez trojdňového plánovania, po ktorom každý vedel, čo bude jeho úlohou. „Čakala som strašný smrad, ale nič také sa nestalo! Hoci všade bola špina a koberce miesto okien.“

Saleziáni dona Bosca postavili pred piatimi rokmi centrum pomoci pre Luník IX. V centre pôsobila skupina 10 ľudí: dve sestry saleziánky, traja kňazi jeden budúci kňaz a štyria dobrovoľníci. Pondelky nazývali Modré pondelky, pretože mali voľno. Program začal až v utorok výučbou náboženstva a chlapčenskými stretnutiami. V stredu boli mládežnícke „stretká“ pre dievčatá od 15 rokov a štvrtky boli venované dievčatám od 8-14 rokov. V piatky a nedele sa slúžili sväté omše a robievali sa „oratká“. V soboty sa venovali kreatívnym činnostiam. „Charakteristické pre Rómov je, že nemajú vzťah k osobnému majetku. Ale keď osemnásteho dostanú dávky, nemajú problém vám hocičo dať,“ povedala Košová.

Statika bytoviek je natoľko narušená, že sa neoplatí rekonštrukcia. Saleziáni robia projekt Bývanie. Odkúpili dva vchody a chcú ich zrekonštruovať a dať Rómom možnosť bývať tak, ako sa má. Tým, že si budú platiť za všetky energie a mať dvere, zvonček a zamykať si svoje príbytky. Podobný program saleziánov je v Bardejove na Poštárke. V Plaveckom Štvrtku sa ich misia už skončila.

Foto: www.topky.skPridaj komentár