Šéfredaktor magazínu Forbes Juraj Porubský: Naučte sa programovať

 

     Šéfredaktor magazínu Forbes Slovensko Juraj Porubský sa 26. novembra v priestoroch  Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) stretol so študentmi žurnalistiky. Rozprával o ekonomickej žurnalistike a na príkladoch vysvetlil jej fungovanie v praxi.

Zaujať je veľmi ťažké. Žurnalisti vedia, ako poslať e-mailom potrebné informácie, ako poskladať text, či postrihať video. „My ani nevieme využiť všetky výhody, ktoré nám technológie ponúkajú. Keby som vám mal poradiť, naučte sa programovať,“ vyjadril sa Porubský o pokroku získavania informácií.

Šéfredaktor mesačníka Forbes, vysokoškolákom v niekoľkobodovej  prezentácií vysvetlil fungovanie ekonomickej žurnalistiky. „Potrebujeme robiť lepší obsah, ale máme na to výrazne menej peňazí, a výrazne menej ľudí,“ podotkol Porubský.

Podľa neho ľudia čítajú viac ako kedysi, pretože čítajú SMS, rôzne chaty, facebook a iné sociálne siete. Zaoberal sa rozdielmi medzi mesačníkmi a týždenníkmi a poukázal na problémy časopisov a novín a rozprával o americkom magazíne Forbes, vydávanom na Slovensku. „Forbes je prekvapivo jeden z mála zo ziskových biznisov v médiách,“ uzavrel Porubský.

Juraj Porubský vyštudoval Obchodnú fakultu na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V denníku Pravda začínal ako redaktor oddelenia ekonomiky, neskôr bol vedúcim oddelenia domácich udalostí a zároveň zástupcom šéfredaktora. V roku 2010 sa stal šéfredaktorom Forbes Slovensko. Forbes je magazín, ktorý vydáva americká spoločnosť Forbes a v Amerike vychádza ako dvojtýždenník.

Alžbeta Ladňáková

 Pridaj komentár