Šéfredaktor novín New York Times Walt Bogdanich prednášal na Univerzite Komenského

Na Univerzite Komenského v Bratislave prednášal držiteľ Pulitzerovej ceny Walt Bogdanich. Prednáška bola na tému riziká a prínosy investigatívnej žurnalistiky.

Walt  Bogdan navštívil Univerzitu Komenského, aby sa podelil o svoje skúsenosti s druhými ľuďmi. Podelil  sa so svojimi zážitkami, ne príjemnými skúsenosťami. Svoju prednášku začal o svojej  minulosti, kde  to nemal vždy  jednoduché. Dočinenia mal s mafiou, ktorá sa mu vyhrážala smrťou. „V krajine Haiti ma mafia ohrozovala na živote. Sľúbila mi, že mi poláme všetky kosti,“ hovorí Bogdanich. Tým naznačoval, aká vie byť žurnalistika nebezpečná. Hovorí o jeho celoživotných skúsenostiach, o jeho kariére, ktorá nebola nikdy jednoduchá, čo vybudoval, jeho cesta za úspechom učí apeloval na jeho skúsenosti, ktoré získal pri pokrývaní aféry jedovatých farmaceutických prísad.  Publiku tiež opísal, ako sa vyrovnal so žalobou spoločnosti Philip Morris na 10 miliárd dolárov. Podelil sa aj o to, ako písal o záhadných vraždách v Paname. Spomenul: ,,Aby sme mali silný zmysel pre do dobro a zlo, jednoducho pre to, čo je správne, musíte mať odvahu hovoriť pravdu,“ čo bol aj hlavný cieľ prednášky.

 

 Kto je to Walt Bogdanich?

Získal Pulitzerovu cenu po prvý raz v roku 1988 za články pre Wall Street Journal o rizikových zdravotníckych laboratóriách. V roku 2005 dostal Pulitzerovu cenu za americké národné spravodajstvo za sériu článkov o firemnom utajovaní zodpovednosti za smrteľné nehody na železničných priecestiach. Tretiu Pulitzerovu cenu získal v roku 2008 spolu s kolegom z New York Times, Jakeom Hookerom, za investigatívne spravodajstvo za články o jedovatých prísadách vo farmaceutických výrobkoch z Číny. Bogdanich vyhral aj štyri Ceny Georgea Polka, Cenu Zahraničného tlačového klubu (Overseas Press Club Award) a Cenu Geralda Loeba za celoživotné dielo v roku 2010. Bogdanich pracuje ako docent na Fakulte postgraduálneho štúdia novinárstva na Columbia University v New Yorku. Titul magistra žurnalistiky získal na Ohio State University v roku 1976 – po absolvovaní štúdia politológie na Wisconsin University.


 Pridaj komentár