Šéfredaktor teraz.sk odovzdal študentom praktické skúsenosti

Študenti Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku absolvovali v priebehu dvoch týždňov dva praktické workshopy s Martinom Dorčákom, ktorý je šéfredaktorom viacerých portálov, ktoré patria pod tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR).

Prvú praktickú úlohu, ktorú si Dorčák pripravil bola agentúrna správa. „Študentom som sa snažil ukázať aké chyby robia novinári, ako postaviť agentúrnu správu, aby bola zaujímavá pre čitateľa, ktorý je odborne zdatný, ale aj pre čitateľa, ktorý neprichádza tak často do kontaktu so spravodajstvom,“ vysvetľuje Dorčák.

Študentom žurnalistiky sa snažil ukázať najčastejšie chyby novinárov a čomu by sa mali do budúcnosti vyhnúť. Pri absolvovaní workshopu museli pracovať v skupinách, ale aj samostatne. Každú správu, ktorú študenti napísali, Dorčák okomentoval. Snažil sa im tak ukázať, čo je v správach dobré, čomu by sa mali vyhnúť a čo by nemali obsahovať. Tvrdí, že ľudia pracujúci v redakcii nerobia základné chyby, ale nie vždy dobre pracujú s textom. „Na začiatku sa študenti musia naučiť základy spravodajstva,“ hovorí Dorčák.

Študenti mali zo stretnutia rôzne dojmy. „Najviac sa mi páčilo, že bol praktický a že sme sa mohli dozvedieť informácie, ktoré nám nepovedali v škole,“ vyjadrila sa študentka žurnalistiky Michaela.

Študentovi Tomášovi sa páčilo, že ich Dorčák uviedol do praxe a práca v skupinách. „Mojej skupine sa podarilo získať lístky do Bešeňovej,“ zhrnul záver workshopu.

Martin Dorčák vyštudoval žurnalistiku. Začínal ako redaktor a neskôr ako šéfredaktor portálu Webnoviny. Dnes sa venuje vedeniu spravodajského portálu Teraz.sk, webmagazin.sk a skolskyservis.sk.

Foto: študent.dnes24.skPridaj komentár