Seminár o štipendijných pobytoch ponúkol užitočné informácie

V stredu 16. októbra sa na pôde Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku uskutočnil informačný seminár Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA), ktorého programom bolo poskytnutie informácií o možnostiach štipendijných pobytov alebo jazykových kurzov v zahraničí.

 

Regionálna koordinátorka SAIA Zuzana Grochalová vo svojej prezentácii predstavila činnosť agentúry. Tá poskytuje informácie a poradenstvo pre študentov i výskumných pracovníkov a taktiež organizuje výberové konania pre štipendijné pobyty. Vycestovať na štipendijný pobyt práve cez túto agentúru môžu i študenti stredných škôl, doktorandi či výskumní pracovníci.

Grochalová predstavila hlavné programy, cez ktoré sa dá navštíviť množstvo krajín sveta. Možností, ako vycestovať do zahraničia, je podľa nej neúrekom. Cez program CEEPUS študent môže získať pobyt v niektorej z krajín strednej a juhovýchodnej Európy. Servisné centrum EURAXESS je zase určené pre výskumných pracovníkov. Ďalej sa študent môže zapojiť do bilaterálnych mobilít v Rakúsku či Švajčiarsku.  Grochalová spomenula, že študenti málo využívajú bohatú ponuku štipendijných pobytov, a sama uviedla svoju skúsenosť s vycestovaním do zahraničia za účelom vzdelania.

V závere seminára sa prítomní oboznámili s užitočnými radami a trikmi k požadovaným materiálom ako je životopis, motivačný či akceptačný list. Michaela Moldová Chovancová z oddelenia Zahraničné vzťahy a mobility, ktoré funguje na Katolíckej univerzite v Ružomberku, v závere poďakovala za prezentáciu. Zároveň vyzvala študentov, aby využívali ponuky, o ktorých boli informovaní.

SAIA je mimovládnou neziskovou organizáciou. Vznikla v roku 1990 a funguje v niekoľkých krajských mestách. Jej hlavným cieľom je internacionalizácia školstva.

 

Mária ŠumichrastováPridaj komentár