„Sever proti Juhu“

V posledných dňoch sa začalo častejšie skloňovať slovo Kórea. Je problematické z viacerých dôvodov. Jednak ide o gramatickú záhadu písania joty a ypsilonu a jednak o hroziaci vojnový konflikt. V prvom prípade postačí otvoriť si akúkoľvek pravopisnú príručku. Avšak na otázku, ako sa vyvinie napätá situácia v juhovýchodnej Ázii, nám atlas neodpovie. Maximálne dokáže ozrejmiť, že znepriatelené dva štáty (Severná a Južná Kórea) ležia vedľa seba na Kórejskom polostrove, oddelené 38. rovnobežkou severnej šírky.

Každopádne, nepokoje medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou na severe a Kórejskou republikou na juhu daného polostrova sa zjavne vyostrujú. Pre USA na strane kapitalistických Juhokórejčanov to znamená obavy z možného nukleárneho útoku. Pre Čínu, spojenca komunistickej KĽDR, upevnenie silnejúceho vplyvu.

Pre iných, povedané na rovinu, sa táto situácia stáva vďačnou témou na rôzne prednášky. Napríklad také medzinárodné vzťahy, politológia či geografia sa budú rady zaoberať mladým severokórejským vodcom Kim Čong-unom a „jeho“ jadrovými strelami. Ak by však Severná Kórea nedisponovala touto muníciou  a neviedol ju jeden z mocnej dynastie Kimov, pravdepodobne by po nej ani pes neštekol. Ale keďže aj zlá reklama je reklama, Čong-unova sláva stúpa závratným tempom s každou ďalšou hrozbou.

Staré známe história sa opakuje snáď nebude platiť aj v tomto prípade. Pojem Sever proti Juhu totiž označuje doposiaľ dva vojnové konflikty – známu americkú občiansku vojnu v 19. storočí, a práve rozpor medzi KĽDR a Kórejskou republikou počas studenej vojny, tzv. kórejskú vojnu. Tak teda dúfajme, že sa tento počet nezvýši.

Foto: heavy.com



Pridaj komentár