Silvia Maher študentom KU vyrozprávala svoj príbeh

    Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty na Katolíckej univerzite v Ružomberku (FF KU) pripravila 30.októbra diskusiu s  Milanom Horeličanom. Jeho rozprava sa týkala práv rodičov a štátu v oblasti odoberania detí v zahraničí. Hosťom na diskusii bola Silvia Maher, ktorej britské úrady vzali syna zbavili ju svojprávnosti.

     Študenti, ale aj pedagógovia na FF KU, vďaka docentke Terézii Rončákovej a doktorandke Kataríne Grenčíkovej, mali 30. októbra možnosť zúčastniť sa na prednáške Milana Horeličana. Poslucháči si vypočuli skutočné príbehy žien, ktorým britské úrady odobrali deti.

     Horeličanovo pozvanie na diskusiu prijala Silvia Maher s mamou. Slovenka žijúca v zahraničí, ktorej 1. mája 2013 kvôli nepodloženému zbaveniu spojprávnosti britská sociálna služba vzala syna Elliotta 12 sa s publikom podelila o tento príbeh.

     Ivana Boórová si tiež vytrpela svoje. O ratolesti prišla na základe obvinenia zo sexuálneho obťažovania. O jej príbehu hovorí dokument „Bez detí neodídem!,“ ktorý ilustruje, ako britský Social Service (SS) odcudzil jej dve deti Martinka (4) a Samuela (2).

     Zúčastnení si mohli vypočuť mnoho príkladov, kedy môže „sociálka“ dieťa rodičom vziať. Na diskusii sa hovorilo aj o občianskych aktivitách proti tomuto odvádzaniu detí z rodín. Štátna úradníčka, Andrea Cisárová je jednou z osôb, ktoré sa na Slovensku touto problematikou zaoberajú.

     Andrea, Slovenka roku 2013, zastupuje Slovenskú republiku o Veľkej Británii Založila neziskovú organizáciu Centrum vzdelávania pre matky na materskej dovolenke, kde bojovala za ich práva. V roku 2012 sa stala  riaditeľkou Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Pomáhala tiež v prípadoch medzinárodných odcudzení detí a zaslúžila sa o návrat slovenských detí z Veľkej Británie, kde mali byť určené na adopciu.

Alžbeta LadňákováPridaj komentár