Sinajským pieskom uviedli do života román ružomberského spisovateľa Milana Igora Chovana

Posledný aprílový štvrtok sa v Mestskej knižnici v Ružomberku stretli milovníci literatúry. Knižnica v ten deň organizovala už piate Rendevous pod schodami.

Hlavným hosťom podvečernej diskusie bol spisovateľ Milan Igor Chovan. Rodáka z Ružomberka predstavil Marcel Lakovič, ktorý je spisovateľom, redaktorom, historikom i jaskyniarom. Ten na začiatku stretnutia previedol publikum autorovým detstvom, vojenčinou i ostatnými úsekmi z jeho doterajšieho života. Popri vyučovaní na Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku sa naplno venuje i svojej záľube – písaniu. Debutoval v roku 2003 detskou knižkou Terezkin Košíček.

,,Najväčším bohatstvom sú naše deti,“ uviedol ružomberský spisovateľ. Práve preto väčšinu svojich diel venoval najmladšej generácii. Viaceré knižky pre deti nesú v sebe i didaktizujúci rozmer a niektoré z nich prepracovali do podoby Braillovho písma. ,,Ak nie je kniha užitočná, tak je o ničom,“ zdôrazňuje rodák z Ružomberka. Okrem iného je Chovan autorom povestí a bájok, oddychových či historických románov.

Dôležitým okamihom stretnutia bolo privítanie autorovho nového diela Hlas z púšte. Táto kniha už nie je venovaná deťom, práve naopak. Má zaujať dospelých čitateľov, pretože ako odznelo na stretnutí, patrí k tým náročnejším na čítanie. ,,Príbeh je o Jánovi Krstiteľovi, ale inak ako ho poznáme z Biblie,“ týmito slovami v krátkosti autor predstavil svoje dielo. Román Hlas z púšte prítomní privítali do života symbolicky – sinajským pieskom.

Spisovateľ Milan Igor Chovan si za svojho spoluhosťa vybral prozaika, publicistu Michala Horeckého, ktorý je riaditeľom Knižného centra v Žiline. V záverečnej diskusii odpovedal na otázky týkajúce sa dnešnej situácie vo vydavateľstvách i jeho pohľade na súčasné vychádzajúce diela.

Mestská knižnica v Ružomberku pripravuje  Randevous pod schodami aj v budúcom mesiaci, na ktoré opäť všetkých pozýva.

 

Michaela Šušová

foto: autorPridaj komentár