Škatule z knižnice nezmiznú ani do konca semestra

V knižnici  je veľké množstvo kníh, ktoré si študenti nemôžu požičať. Dokedy zostanú v škatuliach medzi regálmi, je stále otázne.

RUŽOMBEROK – Od roku 2012, keď sa Slovenské katolícke dielo  stalo súčasťou Katolíckej univerzity, sa v knižnici hromadia knihy a pracovníci ich nestíhajú spracovávať. Publikácie sú síce roztriedené do kategórií a zoznamov, no veľká časť z nich je trvale uložená v škatuliach, ktoré zaberajú miesto medzi regálmi.

„Privítal by som možnosť zapožičať si niektoré aj domov,“ povedal študent žurnalistiky Patrik. Tieto knihy si študenti môžu len prezrieť v knižnici a potom ich musia vrátiť naspäť do škatúľ. „Knihy sú prístupné, ale nie sú dostupné v on-line katalógu, a preto nie je možné si ich zobrať so sebou,“ uviedla vedúca univerzitnej knižnice Katarína Matušková.

Obsahy škatúľ sa katalogizujú a následne ukladajú do políc priebežne. Podľa šéfky knižnice sa tento proces spomaľuje najmä kvôli sekciám, ktoré majú stanovené presné deadliny a zamestnanci ich musia spracovávať prednostne. Ďalším dôvodom je to, že pracovníčky, ktoré majú na starosti katalogizáciu, chodia pracovať aj na výpožičné služby  k pultu na prízemí knižnice.

Škatule budú z knižnice miznúť postupne, kedy sa tak stane úplne závisí od toho, koľko brigádnikov sa  budúci rok prihlási na výpomoc. „Brigádnici vo veľkej miere pomáhajú triediť knihy a ukladať ich do políc, samotnú odbornú prácu urobia kolegyne,“ povedala vedúca knižnice. Dôležité je aj to, ako budú medzi sebou spolupracovať jednotlivé fakulty.

Je isté, že do konca letného semestra si študenti niektoré knihy budú môcť prečítať len v priestoroch knižnice, no väčšina je už spracovaná.  „Stále na tom pracujeme, niekedy vo väčšej miere, inokedy v menšej,“ dodala Katarína Matušková.

Diana Bilousová
Simeon VassPridaj komentár