Skúškové obdobie už klope na dvere

Ružomberok – Na vysokých školách po celom Slovensku začína čas skúšok. Inak tomu nie je ani na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU).

Zimný semester sa blíži ku koncu. V pondelok, 16. decembra, sa začína skúškové obdobie na KU.

Základom každého študenta je spoľahlivá príprava. Hľadanie informácií a získavanie študijných podkladov je nevyhnutnosť. „Pre mňa je najdôležitejšie získať skriptá a poznámky,“ zhodnotila Katarína, študentka z Pedagogickej fakulty KU a pokračovala: „Práve obsah poznámok prispieva ku kvalite učenia.“

Aká je najlepšia príprava na skúšku z psychologického hľadiska? Dôležité je zvoliť správny druh učenia. Môžeme ich rozdeliť na päť typov: 1. Podmieňovanie 2. Motorické učenie (percepčno) 3. Verbálne učenie 4. Pojmové učenie 5. Učenie riešením problému.

Každý študent by si mal vybrať spôsob, ktorý mu je najbližší. „Väčšinou sa učím na jeden predmet. Vždy sa snažím termíny skúšok naplánovať tak, aby som mala aspoň päť dní na prípravu,“ povedala Miroslava, študentka z Filozofickej fakulty KU.

Medzi ďalšie ovplyvňujúce faktory patria aj správna motivácia a koncentrácia. „Nikto sa nemôže ľubovoľne sústrediť,“ rozhovoril sa pre svoju internetovú stránku nemecký terapeut a liečiteľ Kurt Tepperwein. „Pri veľkom prílive informácií je dôležité sústrediť sa len na podstatu,“ dodal na záver.

Profesor Jozef Mlacek. vníma učenie aj s humorom: „Čo sa ako mladý naučíš, na starosť aj tak zabudneš.“

Skúškové obdobie v zimnom semestri na KU bude trvať od 16. decembra 2013 do 02. februára 2014. Výučbová fáza letného semestra začína dňom 10. 02. 2014.Pridaj komentár