Slávnosti pripomenuli palatína Thurza a otvorili letnú sezónu

Víkend na začiatku mája sa na Oravskom hrade niesol v znamení oživnutého stredoveku. Na návštevníkov čakal bohatý kultúrny program v rámci podujatia Thurzove slávnosti.

Tradičné Thurzove slávnosti 2016 spojili slávnostné otvorenie letnej sezóny s rokom Juraja Thurzu, ktorý vyhlásil Žilinský samosprávny kraj pri príležitosti 400. výročia úmrtia palatína.

Thurzo je známy hlavne z procesu s grófkou Alžbetou Bátoriovou, a ako dôležitý protiturecký bojovník. No jeho život mal aj veľa iných úspechov a poslaní. Významný bol pre rozvoj Žilinského kraja, Slovenska i celého Uhorska. Vlastnil panstvá Oravu, Bytču, Lietavu. Bol podporovateľom Slovákov a vzdelania. Sám ovládal slovenčinu. Stal sa aj mecenášom umenia a kultúry. Ako palatín bol druhý najpodstatnejší muž v krajine po kráľovi. Cenný bol aj pre evanjelickú cirkev na Slovensku. Zvolal Žilinskú synodu, ktorá bola prvou zákonodarnou synodou evanjelickej cirkvi na našom území. Bol aj jej ústrednou postavou.

Epizódy z Thurzovho života si mohli návštevníci pozrieť prostredníctvom divadelných scén.  Okrem nich ich čakal aj remeselný jarmok, hudobné vystúpenia, ochutnávka dobových jedál, historický pochod obcou i bohoslužba. Vstup na nádvorie hradu bol počas Thurzových slávností zadarmo.

Thurzove slávnosti prilákali stovky hostí. „Deti boli zo šermiarov nadšené. Hrad sa im tiež veľmi páčil. Sme tu prvýkrát s deťmi, no rozhodne nie posledný,“ povedala matka dvoch detí Patrícia z Bratislavy. „Mám rád históriu, hlavne stredovek. Páčia sa mi stredoveké zbrane, ale nechcel by som žiť v tej dobe. Bol to ťažký život,“ ohodnotil študent vysokej školy Pavol z Brezna.

Najnavštevovanejší hrad Slovenska tak prostredníctvom slávností úspešne odštartoval letnú sezónu.

Eva Niňajová

Foto: autorkaPridaj komentár