Slováci nemajú problém pracovať individuálne

Zamestnanec firmy Mondi SCP, a.s. Tomi Lonka objasnil študentom problémy v kultúrnych rozdieloch pracovnej komunikácie.

RUŽOMBEROK, 19. marec 2014. Na Katolíckej univerzite v Ružomberku sa konala prednáška s projektovým riaditeľom Tomi Lonkom. Témou prednášky boli kultúrne rozdiely v pracovnej komunikácii. Lonka poslucháčom rozprával o pracovných rozdieloch medzi európskymi krajinami a východnou Áziou, pracovnej komunikácii, kultúrnom šoku a adaptácii.

„Človek si musí sám uvedomiť svoju schopnosť adaptovať sa v novom prostredí,“ vysvetlil poslucháčom Lonka. To a vetu Nie je to zlé, je to len odlišné. považuje za hlavné znaky kultúrnej prispôsobivosti. Medzi najväčšie prejavy kultúrne šoky zaradil stres, depresiu, frustráciu a neschopnosť zariadiť si každodenný život. Výhodu Slovenska vidí v tom, že Slováci nemajú problém pracovať individuálne.

Počas svojej práce precestoval množstvo krajín, no podľa jeho slov to nikdy neoľutoval, pretože mal možnosť vidieť veľa odlišných kultúr a spoznať nových ľudí.

Prednášku organizovala Katedra anglického jazyka a literatúry. „Samotná téma bola stavaná cielene pre študentov anglického jazyka pre komerčnú prax, pretože je to súčasťou ich štúdia,“ vysvetlila vyučujúca Jela Kehoe. Samotným iniciátorom prednášky bola študentka angličtiny pre komerčnú prax. „Tomi je môj bývalý šéf a opýtala som sa ho, či by nechcel prednášať pre našu univerzitu. Viem, že ja sama by som bola rada, keby mi niekto sprostredkoval takúto prednášku,“ povedala Silvia Karásková.

Tomi Tapani Lonka sa narodil vo Fínsku, kde vyštudoval automatizáciu (matematika a fyzika) a neskôr študoval ekonomiku v Budapešti. Po skončení štúdia pracoval v krajinách ako Juhoafrická republika, Austrália, Brazília, Čína a Indonézia. Od minulého roka pracuje ako projektový riaditeľ firmy Mondi SCP, a.s..

Foto: internetPridaj komentár