Slováci si zvolili hlavu štátu

V sobotu 22. marca 2014 si Slováci zvolili v druhom kole prezidentských volieb hlavu štátu. Víťazom volieb sa stal nezávislý kandidát Andrej Kiska.

RUŽOMBEROK, 29. marec 2014 – Protivníkom Andreja Kisku v druhom kole prezidentských volieb bol premiér Robert Fico, podporovaný stranou SMER – SD. Víťaz dostal 59,4 % voličských hlasov a druhého Fica volilo 40,6 % Slovákov.

Občiansku povinnosť si k urnám prišlo splniť 50,48 % oprávnených voličov.

„Prezidentské voľby mali pre mňa veľký význam. Mojím favoritom bol síce Radoslav Procházka, ale s výsledkom som veľmi spokojná. Sklamaná som však z ľudí, ktorých voľba prezidenta nezaujímala a boli voči tejto občianskej povinnosti ľahostajní,“ vyjadrila sa študentka anglického jazyka Veronika.

„Voliť som bol aj v prvom aj v druhom kole volieb. Obidva razy som volil Andreja Kisku. Dúfam, že bude prezidentom, akého si Slovensko zaslúži a nie len nastrčenou bábkou vládnucej strany,“ zhodnotil situáciu študent Filip.

Pre študentku politológie Patríciu bol jednoznačným favoritom Fico. „Podľa môjho názoru Robert Fico by bol vhodnejším prezidentom pre túto krajinu. Má viac skúseností v oblasti politiky, jeho názory ma viac zaujali a vždy vedel pohotovejšie reagovať na dané otázky v predvolebných diskusiách ako Andrej Kiska.“

Najviac hlasov dostal premiér na východe krajiny a v okresoch Prievidza, Bánovce nad Bebravou, Považská Bystrica, Čadca a Brezno.  Andrej Kiska si získal najviac voličov na južnom Slovensku.

Ivan Rončák, politológ z KU, okomentoval výsledky volieb nasledovne: „Doteraz sme mali prezidenta, ktorý vláde nešiel po krku a nerobil jej problémy. Obávam sa, že nový prezident bude mať odlišné názory ako vláda.“

Kiska tak po desiatich rokoch vystrieda na poste hlavy štátu Ivana Gašparoviča. Funkcie prezidenta sa ujme po zložení sľubu 15. júna. Tento rok sa konali štvrté prezidentské voľby s priamou voľbou prezidenta, voleného na 5 rokov tajným hlasovaním. Prezidenta si volia občania SR od roku 1999. Za prezidenta môže byť zvolený každý občan, ktorý je voliteľný do NR SR a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.Pridaj komentár