Slovenská hokejová brankárka ženskej reprezentácie O. Jablonovská – interview

Milí priatelia a nadšenci športu. Prinášam Vám rozhovor zo svojej vlastnej dielne s talentovanou hokejistkou. Na prvý pohľad je to síce krehké dievča, ale už vo svojom mladom veku patrí medzi pozoruhodné talenty na ľadovej ploche. Jej hlavnou úlohou v tíme je chrániť brankársku svätyňu a zabrániť všetkému čo na ňu poletí. Nebezpečne vyslané strely od súperiek často končia v jej pohotovej a rýchlej lapačke. Predstavujem slovenskú reprezentantku v ľadovom hokeji, sympatickú a charizmatickú Oľgu Jablonovskú, ktorá ochotne a bez okolkov poskytla interview. Je len otázka času, kedy Oľga prekročí prah piemeru a stane sa hviezdou. Jedno je však isté, je to veľmi zaujímavá postavička ženského hokeja pohybujúca sa na domácich klziskách hokejových stánkov.


Meno a priezvisko
: Oľga Jablonovská

Vek: 16

Miesto narodenia: Gelnica

Klub: ŽHK Šarišanka Prešov

Škola: Stredná zdravotnícka škola, Prešov

Športové začiatky

Na úvod by som ti rád položil otázku, kedy a kde si začala s hokejovou kariérou?

Po prvý krát som k tomuto krásnemu športu pričuchla v piatich rokoch v mojom rodnom mestečku Gelnica. Uvedomila som si, že hokej má niečo do seba a veľmi ma svojou pestrosťou, dynamikou a ostatnými krásami priťahoval. Práve preto som sa odhodlane pustila do tvrdej driny a pracovala som na sebe na 110%, aby som sa neustále sebazdokonaľovala, posúvala výkonnostne vpred a celkovo na iný level…

Ak zalovíš v mysli, ako si spomínaš na svoje začiatky v skorom detskom veku? Určite si pristála nejedenkrát aj na tvrdej ľadovej ploche.

Môj úplne úvodný tréning mal dostatok nepríjemných pádov, z čoho pramenilo mnoho bolestivých modrín. Odreniny som však dala bokom a trénovala som nekompromisne, až tiekli zo mňa litre potu. Ako plynul čas, hokej sa stal mojou srdcovkou. V prvom rade som ho prežívala zodpovedne, ale na druhej strane aj ako zábavu a odreagovanie sa. Myslím si, že je podstatné aby mladý človek bral šport, ktorému sa chce a bude raz v budúcnosti aktívne venovať s úsmevom na perách. Pritom zažije množstvo vtipných udalostí, ktoré si bude navždy pamätať a nevymiznú mu z hlavy. Spomínam si na úsmevnú story a zážitok, ako by to bolo len včera, keď som mala ešte dlhé vlasy skryté pod dresom. Keď som sa ich snažila vybrať, šlo to horko ťažko a všetci v kabíne sa na mne s chuti bavili.

Čo bolo pre teba osobne hnacím motorom a motiváciou pokračovať a venovať sa športu naďalej a stále intenzívne naplno?

S hokejom začal u nás v rodine môj brat a to ma veľmi inšpirovalo. Aj vďaka nemu som presadlala na šport a pustila sa do práce. Pokračovala som najmä z toho dôvodu, pretože v tom období som bola jediné dievča v tíme a cítila som sa byť výnimočná.

Pociťovala si podporu zo strany rodičov a najbližšej rodiny ?

Podpora z kruhu rodiny je to najdôležitejšie pre jedinca, ktorý chce s niečím odhodlaným začať a doviesť svoju realizáciu k tomu, aby to prinieslo zrelé ovocie. Otec aj mama ma naplno podporovali aj napriek tomu, že si možno zo samého začiatku mysleli, že ma to baviť nebude a po nejakom čase skončím. Umožnili mi však kráčať po ceste, na ktorú som sa sama rozhodla vstúpiť a preto sú v mojich očiach hrdinovia. Nezanedbateľná je aj finančná podpora, pretože hokej nie je práve lacný špás. Kúpili mi výstroj a ostatné veci potrebné na splnenie si svojho sna…

Neuvažovala si niekedy nad tým, že v prípade, ak sa ti nebude dariť, zabalíš to a skoncuješ s hokejom?

Ani len na sekundu som nepomyslela na to, že to s hokejom niekedy vzdám. To by bolo proti zdravému rozumu a išla by som tým pádom svojím rozhodnutím hlavou proti múru. Nikdy na hokej nezanevriem, pretože ho milujem a znamená v mojom živote veľa…

Klubová kariéra

Keďže si hokejová brankárka, aké sú tvoje pocity a dojmy, keď vstupuješ na ľadovú plochu. Čo je pre teba, ako pre gólmanku tým najťažším v plnom nasadení v zápase.

Keď vychádzam z kabíny na ľad snažim sa bezprostredne v prvom momente nemyslieť absolútne na nič. Mať proste prázdnu hlavu. Tesne pred duelom sa maximálne koncentrujem a počas súboja vnímam len plynulosť hry, aby som odviedla stopercentný výkon. Samozrejme snažím sa neinkasovať, to je hlavná úloha a podržať mužstvo v náročných situáciách v zápase.

 Stretla si sa už s negatívnymi ohlasmi zo strany verejnosti na svoju adresu? Ako vnímaš tie pozitívnejšie vyjadrenia?

Každý má svoj názor a ja ho beriem. Tie zápornejšie komentáre, väčšinou od závistivých ľudí a neprajníkov sa snažím neregistrovať a nebrať vážne aj napriek tomu, že kritika patrí k športovým výkonom. Tie milšie naopak potešia a dodajú mi potrebné sily, chuť a nádej, že to čo robím je správne a má to zmysel. Preto si idem smelo za ambíciami, ale nie prehnanými. Čo ma oveľa viac mrzí a dokáže fakticky naštvať sú jednotlivci, ktorí otvorene, bez servítky na ústach tvrdia, že ženy by nemali hrať hokej, lebo to jednoducho nevedia. Takéto individuá ma vedia svojimi predsudkami rozhodiť. Ja som totiž živým a reálnym príkladom toho, že žena dokáže byť športová bojovníčka a nepatrí len k sporáku. Moje tvrdenie myslím naozaj skromne a snáď si čitatelia na túto problematiku a konkrétnu vec sami urobia vlastný a hlavne rozumný názor…

Presuňme sa na inú koľaj debaty. V akom ženskom klube momentálne pôsobíš?

Aktuálne som členkou mužstva v Prešove – ŽHK Šarišanka Prešov. Predtým som prešla celkami HK Slovan Gelnica, HK Spišská Nová Ves a HC Slovan Bratislava.

Ako sa vám darilo v tíme na Šariši uplynulý ročník?

Vodilo sa nám celkom slušne. V predchádzajucom roku sme sa umiestnili na tretej pozícií a to je na naše pomery úspešný výkon. Verím tomu, že v nadchádzajúcom ročníku ho dokážeme minimálne zopakovať.

Čo by si v tejto chvíli zaradila ako svoje najväčšie tromfy, ktoré si doposiaľ dosiahla v klubovej oblasti?

Medzi tie top záležitosti na klubovej scéne považujem úspech z Bratislavy, kde sme v Európskej lige skončili na druhom mieste. Taktiež pripájam spomínaný triumf za Prešov. V derby o bronzové medaily proti konkurentkám z Topoľčian sme vďaka výhre v poslednom stretnutí obsadili v I. lige 3.priečku. Bola to náročná a dlhá séria play off so špecifickým nábojom, ale zvíťazili sme v nej 3:2 na zápasy a mohli sme sa tak tešiť spolu s divákmi z cenného kovu.

Na Slovensku ľudia ženský hokej príliš neregistrujú. Mnohí si neuvedomujú a nevedia, že aj takýto šport tu rozkvitol a má svoje zázemie. Čo môže byť hlavným faktorom pre to, aby fanúšikovia vnímali konečne aj ženský hokej?

Určite by pomohlo, ak by bol prezentovaný a propagovaný v médiach a tým by bol viac na očiach verejnosti. To znamená, aby sa o ňom viac písalo v novinách a taktiež raz za čas by mohol byť uskutočnený a odvysielaný aj nejaký živý prenos na televíznych obrazovkách. Nehovoriac o tom, ak by do kolotoča ženského hokeja vstúpilo viac sponzorov. To by vyčarovalo na našich tvárach viac radosti a spokojnosti. U žien nie je zvykom, že tribúny praskajú vo švíkoch a publikum buráca a povzbudzuje od nadšenia…

 Aká je v súčasnosti kvalita, stav a konkurencia medzi družstvami na Slovensku?

Vyrovanosť a konkurencia rok čo rok pribúda a stúpa. Vyrastajú nové talenty a kvalita zápasov sa viditeľne zvyšuje. Avšak v mnohých kluboch stále vládnu amatérske podmienky a hráčky v nich majú možnosť trénovať na ľade len raz týždeň, čo sa potom chabým tempom odzrkadľuje na ľade počas vzájomných ligových konfrontácii.

Financuje štát čiastočne aj ženský hokej alebo ide všetko na tričko klubov, ktoré sa sami musia vysporiadať s peňažnými príspevkami ?

Finančná pomoc je síce slabá ,ale štát nám niečo prispieva. Inak si kluby riadia manažment z vlastného vrecka.

 Ktorú ženskú hokejovú ligu považuješ za najlepšiu na svete, v ktorej by si chcela možno v budúcnosti pôsobiť ?

Bez debaty je to ruská a fínska súťaž. A práve hokej v týchto krajinách ma najviac láka a ak sa jedného dňa podarí, chcela by som si tam vyskúšať hrávať a zažiť úroveň a nasadenie v zahraničnom prostredí.

Reprezentácia

Ženský hokej je zahrnutý aj ako olympijská disciplína. Domnievam sa, že tvojim tajným snom je dostať sa aj na tento front, alebo sa nebodaj mýlim ?

Máš úplnu pravdu. Reprezentovať krajinu na olympiáde patrí medzi moje hokejové sny. Veď to prináša zo sebou zodpovednosť, ale i česť a hrdosť.

Je na Slovensku v posledných rokoch podľa teba reprezentačné zoskupenie dievčat, ktoré má vážne predpoklady na to, aby reprezentovalo našu vlasť na zimných OH? Raz sa to už podarilo, ale vybojovať druhú účasť bude s veľkou pravdepodobnosťou predstavovať náročnú úlohu, ba až malý zázrak či senzáciu. Tie najbližšie OH  v Rusku – v Soči v roku 2014 ostanú totiž bez účasti Sloveniek, ktoré zlyhali v domácej kvalifikácii. Prečo je podľa teba tomu tak? Nevyčerpalo si Slovensko už ostré náboje na prípadný postup na OH?

V každom jednom tíme v lige sú talentované hračky, z ktorých sa vyberajú do repre tie najlepšie, ktoré tvoria základný pilier národného výberu. Bohužiaľ na Soči už seniorská kategória žien môže definitívne zabudnúť a zabuchli sa tak dvere. V kvalifikácii – v Poprade reprezentácia úplne pohorela a plány o OH sa zmenili na nočnú moru. Teraz je podstatné, aby sa uskutočnil návrat do elitnej spoločnosti v rámci majstrovstiev sveta v A-kategórii, pretože seniorky vypadli do druhej divízie. Opticky sa to zdá nemožné, ale nehádžme flintu do žita. Reprezentácia má súdržný kolektív a enormný potenciál. Treba si uvedomiť, že niektorým hráčkam môže dobrý výsledok pootvoriť šance do ďalšej kariéry. Vieme, kde má celok nedostatky – napr.kondícia a korčuliarska vybavenosť a preto tieto stránky a mínusy musia hráčky zlepšovať. Dúfam, že na medzinárodnom fóre príde po období nezdarov, fackách a sklamaní aj také, kedy začne svitať na lepšie časy.

 Aké úspechy v repre si si stihla zapísať vo svojom mladom veku za klobúk. Ktorými kategóriami si už v národnom drese s dvojkrížom na prsiach prešla?

Za najväčší úspech považujem vyhlásenie za najužitočnejšiu hráčku Slovenska na MS vo Švajčiarsku… Okúsiť som stihla už obe kategórie žien na Slovensku, to znamená U18 aj ženy.

Porovnaj a stručne, výstižne charakterizuj rozdiely medzi U18 a ženami.

Ak by som mala porovnať ženy a 18-tky, u žien je to omnoho kvalitnejšie. Sú skúsenejšie, majú trvdšie strely, ťažšie treningové procesy, taktické pokyny sú na inom leveli a podmienky sú markantnejšie. Čo v 18-ke je to naopak a nájdeme tam menej plusov. Filozofia je postavená následovne. Tam prichádzajú nové talenty a snažia sa nabrať skúsenosti a vyčnievať z radu, aby sa následne dostali ku ženám.

Pretože si súčasťou partie v reprezentácii, určite si pochodila už bohatú čásť sveta. Vymenuj pár krajín, ktoré si už poctila svojou návštevou.

Reprezentovala som skoro všade…No nebola som zatiaľ v USA a Kanade.

Kto je tvojím športovým vzorom a koho považuješ za ideál v hokeji ?

Mojim hokejovým idolom a miláčikom je gólman St. Louis Blues Jaroslav Halák. Jednoznačný ideál je ale hokejistka Trnavy Petronela Novotná (na play off prišla hrať za Prešov, dala víťazný gól proti Martinu a posunula teda Prešovčanky do boja o tretie miesto. Podobne je členkou v repre 18-ky aj žien). Je to moja výborná kamarátka a vynikajúco si s ňou rozumiem aj mimo ľadu. Je to taká moja spriaznená duša…

Aký je v blízkom období naplánovaný program v reprezentácii?

Február 2014 – 3 x exhibičné zápasy na Slovensku. Učastníci: SVK, FRA.

29. 03. – 04. 04. 2014 – MS žien U18, divízia I (Füssen, Nemecko). Zúčastnené družstvá: GER, SUI, FRA, NOR, SVK, GBR.

 O sebe

Popíš v krátkosti tréningový proces, ktorý absolvuješ počas ročných období.

Cez leto sa uskutočňuje letná príprava. Takmer každý deň je na programe beh, fitko alebo plávanie. V zime makáme na dvojfázových zaťažovacích jednotkách, plus sa potíme v posilňovni. Svedomito sa teda pripravujem.

Máš aj nejaké striktne stanovené podmienky alebo rezervy v stravovaní ? Čo si môžeš dovoliť jesť a čo nie?

Musím sa samozrejme stravovať zdravo ale chutne, ale raz za čas si neodpustím aj menší hriech a zájdem si do McDonaldu. J

 Ako tráviš voľný čas, ak máš počas sezóny a popri škole voľno?

Toho voľného času je minimum. Snažím sa však relaxovať a popracovať na svojej psychike.

Obľúbené:

Film: preferujem komédie a romantiku (emócie musia byť)

Herec, herečka: mám rada Charlieho Sheena, herečku Cameron Diaz

Spevák a hudobná kapela: skupina No Name a speváčku Emily Sandé

Jedlo: segedínsky guláš

Nápoj: minerálka

Hobby: športovanie, zábava s kamarátmi…

Prezývka: Oli

Čo by si na záver odkázala fanúšikom a čitateľom?

Chcela by som povedať priaznivcom ženského hokeja a mojim najbližším milovaným, že im z celého srdca veľmi pekne a úprimne ďakujem za podporu. Ďakujem aj čitateľom, že si našli pár minút na prečítanie tohto interview. 🙂

 

Autor: Tomáš KotlárikPridaj komentár