Spev ľudu by nemal závisieť od spevu organistu

Ružomberok, 27. marca – Svojou hrou obohatil kultúrny program v Ružomberku jeden z najuznávanejších slovenských organistov František Beer.

Rodák z Košíc predviedol svoje umenie v jezuitskom Kostole Povýšenia sv. Kríža. Poslucháči všetkých vekových kategórii zaplnili celý kostol. Som organistom, ktorému záleží na kvalite hudby v chrámoch,“ píše virtuóz na svojom blogu. František Beer sa snaží do kostolov vrátiť prirodzený spev ľudu. „Dnes organista vedie ľud  svojim spevom, zatiaľ čo tóny organu ostávajú v úzadí,“ konštatuje a dodáva: „Kedysi organista ani nemusel vedieť spievať, lebo svojou presnou hrou dokázal spievajúci ľud viesť“. Počas koncertu odzneli svetoznáme skladby od Bacha, Mendelssohna – Bartholdyho, Kerlla, či Hindemitha a Vierna. Poslucháči mohli organistu sledovať aj prostredníctvom kamery, záznam z ktorej bol premietaný cez pripravené plátno pred oltárom.

František Beer

V súčasnosti je František Beer organistom vo viacerých košických kostoloch. Hráva aj v Dóme svätej Alžbety.Pridaj komentár