Spisovateľ Anton Lauček priblížil svoje diela v UPaC

Ružomberok/27. 11. 2013 – Univerzitné pastoračné centrum Jána Vojtaššáka v Ružomberku (UPaC) privítalo spisovateľa Antona Laučeka. Ten pri čítačke prečítal ukážky zo svojich diel.

Prozaik Anton Lauček zavítal do UPaC. Prítomným priblížil a prečítal pár ukážok zo svojich kníh. Jednalo sa hlavne o diela Anjelom svojim prikážem o tebe Keď lastovičky nemôžu lietať.

„Práve som robil maltu a zrazu počujem, ako si niekto spieva po rusky. Nepoznal som tú skladbu, tak som sa dotyčného spýtal, čo to je. Bola to ruská hymna Bože chráň cára! spred roku 1917,“ rozhovoril sa o svojom námete na knihu Anjelom svojim prikážem o tebe. Ako sa tak rozprávali, Lauček sa dozvedel, že podáva tehly ruskému šľachticovi. „Hovoril mi, ako vyzerala Veľká októbrová socialistická revolúcia. Jeho otec mal statok. No keď revolúcia vypukla, prišli opití boľševici. Najprv dobili chlapov na dvore, potom znásilnili všetky ženy a deti, no a napokon statok podpálili a obete pohádzali do plameňov,“ uviedol spisovateľ. Všetky tieto príbehy sa rozhodol skomponovať do spomínaného románu.

Ďalšie dielo, ktoré prezentoval, sa volá Keď lastovičky nemôžu lietať.  Je to román o roku 1985 a zaoberá sa vtedajším školstvom. Vtedy Lauček pôsobil ako učiteľ a vychovávateľ na strednej škole. „Bola to dobrá robota. Najprv som tie deti učil a neskôr som s nimi išiel športovať,“ priblížil svoje učiteľské začiatky.

Anton Lauček je slovenský spisovateľ a prozaik. Narodil sa v roku 1950 v Ružomberku. Študoval na dvoch vysokých školách. Vo svojom rodnom meste pôsobil ako učiteľ a vychovávateľ. Je autorom viac ako pätnástich románov. Jeho posledným dielom je román Iba tak IV.Pridaj komentár